We never sell your data to third parties
Marathon U989-P 3 HP, 1800 RPM three-phase explosion proof motor with a NEMA 182T frame and Explosion Proof Fan Cooled (XPFC) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz. UL listed for hazardous locations.
MODEL U989-P
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,649.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
XPFC
Frame
182T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon Blue Chip AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, Explosion Proof AC Motors, Severe Duty Motors, Inverter Ready Special Features, 3 hp, 230/460 VAC, 8/4 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1765 rpm Speed, 1 Speed, EPFC Enclosure, 182T Frame, 1.13 in Dia x 2.85 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 11.2 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 15.87 in L x 15.16 in W x 11.27 in H Dimensions
Features:
- Bearing Current Protection (BCP)
- Blue Chip motor quality, 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- Internal and external surfaces treated with epoxy paint
- Precision balanced to 0.08 in/sec
- Normally closed thermostats (must be connected to control circuit)
- Shaft slinger
- Meets temperature code T3B
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Explosion Proof AC Motors, Severe Duty Motors, Inverter Ready |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.85 in L |
| Torque Rating | 11.2 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 3 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 182T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | EPFC |
| Speed | 1765 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 8/4 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 15.87 in L x 15.16 in W x 11.27 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreBrand
Teco-Westinghouse
Model
XP0034
Brand
Baldor
Model
CXM18342T
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more