1000XXH400G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1000XXH400G Synchro-Link XXH pitch synchronous belt with 10.00" pitch circumference and 0.400" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 1000XXH400G
BRAND
SKU
681754
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.62
Material
Neoprene
Number of Teeth
80
Overall Length
100 in
Pitch
1-1/4 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
XXH
Temperature Range
-22 to 194 deg F Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
4 in
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: XXH 80 Teeth 1-1/4 in Pitch 100 in Overall Length 4 in Width -22 to 194 deg F Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Heavy torque loads won't fatigue this super strong cord
  • S and Z orientation of the cords aid in minimizing belt tracking problems
  • The tooth surface is protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:80
  • Pitch:1-1/4 in
  • Temperature Range:-22 to 194 deg F Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:100 in
  • Width:4 in