We never sell your data to third parties
Baldor M1712T is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 20 HP at 1760 RPM and 10 HP at 870 RPM. It features a NEMA 284T frame (7.00 inch shaft height) with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure for protection in industrial environments. This motor operates on 208-230/460V at 60 Hz and is suitable for applications requiring dual-speed operation such as fans, blowers, and pumps. It is built with a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance.
MODEL M1712T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$8,663.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
284T
Frame Material
Iron
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
378
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;8
Overall Length
27.76 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1760/870
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-1W-CT
Synchronous RPM
1800/900
Voltage
460
| Output | 20/10 |
|---|---|
| RPM | 1760/870 |
| Pallet Quantity | 4 |
| Specification Number | 10C151Y731 |
| Frame | 284T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/08 |
| Class | STOCK |
| Type | 1046M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | - |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 540330 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1046M |
| Elec. Spec | 10WGY731 |
| CD Diagram | CD0011 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10C151 |
| Layout | 10LYC151 |
| Frame | 284T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/08 |
| Created Date | 5/19/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 5/25/2010 |
| Leads | 6#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1712T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10C151Y731 | BALDOR/COLUMBUS | 5/20/2010 | 46M 4/8P TEFC HOR 284T | |
| 10C151W727 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/1999 | 46M 4/8P TEFC HOR 284T | |
| 10C151W727 | BALDOR/COLUMBUS | 6/17/1999 | 46M 4/8P TEFC HOR 284T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1712T |
| SPEC. | 10C151Y731 |
| HP | 20/10 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 25/18. 5 |
| RPM | 1760/870 |
| FRAME | 284T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6311 |
| ODE | 6309 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 60 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 99 Amps |
| Break-Down Torque | 158 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 612 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 67. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 71°C |
| Locked-Rotor Torque | 100 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 87°C |
| Starting Current | 147 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 65 | 81 | 86 | 88 | 88 | 89 | 88 |
| Efficiency | 81. 9 | 87 | 87. 3 | 87 | 85. 7 | 82. 8 | 86. 2 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1780 | 1769 | 1758 | 1746 | 1730 | 1751 |
| Line Amperes | 8. 99 | 13. 6 | 18. 8 | 24. 6 | 30. 8 | 37. 7 | 28. 3 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 60 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 12. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 178 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 816 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 100 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 55°C |
| Locked-Rotor Torque | 132 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 63°C |
| Starting Current | 92. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 25 | 40 | 51 | 59 | 64 | 68 | 62 |
| Efficiency | 72. 9 | 81. 9 | 85. 2 | 86. 7 | 86. 4 | 85. 6 | 86. 5 |
| Speed (RPM) | 895 | 891 | 887 | 882 | 877 | 872 | 879 |
| Line Amperes | 13. 3 | 14. 5 | 16. 3 | 18. 4 | 21. 1 | 24. 2 | 20 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA013426 | SA 10C151W425 | 1 EA |
| RA009623 | RA 10C151W425 | 1 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 10EP1106A01 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN3816K32 | BOLT, 3/8-16X2 HH YZ(5) | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K32 | 1/4-20 X 2. 00 HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 10EP1105A01 | PU ENDPLATE, MACH 284-6T | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 10FH4000SP | 310 FAN HOUSING STAMPED | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW4600B40 | V-RING SLINGER 2. 000 X 2. 680 X 0. 280 | 1 EA |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 12GS1000SP | GASKET | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| 10GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 07 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| 10FN3001A01 | EXTERNAL FAN (KENCO) | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| HA6390A01 | HOSE CLAMP FOR 3. 12 DIA S. S. OR PLATED | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 4 EA |
| LC0032 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 10-1305 | C FACE KIT (gray) | A8 |
| 10EP1502A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 284THTCD7036 |
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | 509FXE-N-ST-40 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/