We never sell your data to third parties
Baldor ECTM4110T is a 40 HP, 1775 RPM three-phase air over (TEAO) motor with a NEMA 324T frame (8.00 inch shaft height). Designed for fan and blower applications, this motor is cooled by an external airstream. It operates on 60 Hz power and features a cast iron construction for durability in demanding industrial environments.
MODEL ECTM4110T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$7,423.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEAO
Frame
324T
Frame Material
Iron
HP
40
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
552
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
28.38 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 40 AIR OVER |
|---|---|
| RPM | 1775 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 12E837Y276G1 |
| Frame | 324T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEAO |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1254M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1254M |
| Elec. Spec | 12WGY276 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | TEAO |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12E837 |
| Layout | 12LYE837 |
| Frame | 324T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 4/29/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECTM4110T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12E837Y276G1 | BALDOR/COLUMBUS | 4/30/2010 | 54M 4P TEAO HOR 324T SP32-6 SE T'STAT | |
| 12E837X277G1 | BALDOR/COLUMBUS | 2/14/2006 | 60M 4P TEAO HOR 324T CHEM PROC SP32-4 SE |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECTM4110T |
| SPEC. | 12E837Y276G1 |
| HP | 40 AIR OVER |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 96/48 |
| RPM | 1775 |
| FRAME | 324T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 1 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 102 |
| DE | 6312 |
| ODE | 6311 |
| ENCL | TEAO |
| SN | |
| 2050 FPM @ 520CFM |
General Characteristics
| Full Load Torque | 118 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 19. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 386 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 14898 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 193 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 54°C |
| Locked-Rotor Torque | 216 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 64°C |
| Starting Current | 338 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 47 | 69 | 78 | 82 | 85 | 85 | 84 |
| Efficiency | 90. 1 | 93. 5 | 94. 2 | 94. 2 | 93. 8 | 93. 1 | 94 |
| Speed (RPM) | 1793. 5 | 1788 | 1782. 5 | 1776. 6 | 1770. 7 | 1764. 1 | 1773 |
| Line Amperes | 22. 9 | 29. 5 | 38. 4 | 48. 1 | 59. 2 | 70. 8 | 54. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194234 | SA 12E837Y276G1 | 1 EA |
| RA181822 | RA 12E837Y276G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB1000A131P | SPL KOBX W/2. 00 NPT LD & 2. 125 NPT DRAI | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| HA4044A00 | PLUG, PIPE 1/8 NPT PLASTIC SQUARE HEAD | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| 12EP1107B12P | FREP MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN5013K32 | 1/2-13 X 2. 00' HEX HD GRD 5 (20051) | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HA7204 | 'L' SHAPE LIFTING LUG FOR 42 FRAME MOTOR | 2 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 12EP1106A07P | PU ENDPLATE, MACH NO GREASER, W/EPOXY PRI | 1 EA |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW4600B41 | V-RING SLINGER 2. 125 X 2. 880 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 03 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LB1182 | WARNING LABEL FOR MOTORS WITH EYENUTS | 2 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MG1025G05 | PAINT 789. 201 (WILCO) DARK GRAY METALLIC | 0. 08 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | C5125R6W |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-495932 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | E57-SAL-12T111ED |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/