We never sell your data to third parties
Baldor M1729T is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 25 HP at 1760 RPM and 11 HP at 1160 RPM. It features a NEMA 324T frame (8.00 inch shaft height) with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure for protection in industrial environments. This motor operates on 60 Hz power and is suitable for applications requiring dual-speed operation such as fans, blowers, and pumps. It is built with a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance.
MODEL M1729T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$8,245.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
324T
Frame Material
Iron
HP
11
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
512
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;6
Overall Length
30.28 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1160/1760
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-2W-VT
Synchronous RPM
1800/1200
Voltage
460
| Output | 25/11 |
|---|---|
| RPM | 1760/1160 |
| Pallet Quantity | 2 |
| Specification Number | 12C051X260G1 |
| Frame | 324T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/06 |
| Class | STOCK |
| Type | 1240M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | K |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 529682 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1240M |
| Elec. Spec | 12WGX260 |
| CD Diagram | CD0013 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12C51 |
| Layout | 12LYC051 |
| Frame | 324T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/06 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/26/2010 |
| Leads | 6#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1729T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12C051X260G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/30/2000 | 40M 4/6 TEFC HOR 324T | |
| 12C051X234G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/7/2000 | 40M 4/6 TEFC HOR 324T | |
| 12C51W330 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/1999 | 40M 4/6 TEFC HOR 324T | |
| 12C51W330 | BALDOR/COLUMBUS | 6/17/1999 | 40M 4/6 TEFC HOR 324T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1729T |
| SPEC. | 12C051X260G1 |
| HP | 25/11 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 30/18 |
| RPM | 1760/1160 |
| FRAME | 324T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6312 |
| ODE | 6311 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 74 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 10. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 185 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 597 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 86 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 71°C |
| Locked-Rotor Torque | 115 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 83°C |
| Starting Current | 189 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 55 | 76 | 84 | 87 | 58 | 90 | 70 |
| Efficiency | 81. 1 | 87. 6 | 89. 4 | 89. 8 | 89. 5 | 88 | 89. 6 |
| Speed (RPM) | 1795 | 1791 | 1785 | 1780 | 1775 | 1768 | 1777 |
| Line Amperes | 13. 2 | 17. 7 | 23. 4 | 30 | 56. 7 | 44. 3 | 46 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 50 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 12. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 143 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 921 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 50 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 55°C |
| Locked-Rotor Torque | 75 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 63°C |
| Starting Current | 96 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 24 | 43 | 57 | 66 | 74 | 78 | 71 |
| Efficiency | 83. 7 | 87. 1 | 88. 5 | 89. 1 | 89. 1 | 88. 9 | 89. 1 |
| Speed (RPM) | 1197 | 1196 | 1193 | 1191 | 1188 | 1186 | 1189 |
| Line Amperes | 13. 3 | 14. 3 | 15. 9 | 18 | 20 | 23 | 19. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA188998 | SA 35AA001P580 | 1 EA |
| RA176717 | RA 35AA001P580 | 1 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A01SP | STD PU EP-ENCLOSED-205 BRG-W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0032 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8762 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1506A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 182TTDBD7411 |
| Brand | Berliss |
| Model | HPA321048 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | TWA-1828 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/