We never sell your data to third parties
Baldor EM4102T is a 20 HP, 1180 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 286T frame (7.00 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque characteristics. It is foot mounted (F1) and suitable for industrial applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM4102T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,113.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
286T
Frame Material
Iron
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
420
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
27.76 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 1180 |
| Pallet Quantity | 4 |
| Specification Number | 10C151Y730G1 |
| Frame | 286T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 1054M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1054M |
| Elec. Spec | 10WGY730 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10C151 |
| Layout | 10LYC151 |
| Frame | 286T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 5/6/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM4102T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10C151Y730G1 | BALDOR/COLUMBUS | 7/30/2010 | 50M 6P TEFC HOR 286T SE | |
| 10C151X978G1 | BALDOR/COLUMBUS | 3/3/2010 | 62M 6P TEFC HOR 286T SUPER E | |
| 10C151X978G1 | BALDOR/OZARK | 2/2/2006 | 62M 6P TEFC HOR 286T SUPER E | |
| 10C151X674G1 | BALDOR/OZARK | 8/1/2005 | 60M 6P TEFC HOR 286T SUPER-E | |
| 10C151X674G1 | BALDOR/COLUMBUS | 3/10/2003 | 60M 6P TEFC HOR 286T SUPER-E | |
| 10C151X205G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/1999 | 60M 6P TEFC HOR 286T SUPER-E | |
| 10C151X205G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/9/1999 | 60M 6P TEFC HOR 286T SUPER-E | |
| 10C151Y730G1 | BALDOR/OZARK | 1/1/0001 | 50M 6P TEFC HOR 286T SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM4102T |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 10C151Y730G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 286T |
| S/N | |
| HP | 20 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1180 |
| PH | 3 |
| DES | A |
| VOLT | 208-230/460 |
| KVA-CODE | H |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6311 |
| AMP | 56-54/27 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 77 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 89. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 13. 1 Amps |
| Break-Down Torque | 276 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 39486 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 115 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 65°C |
| Locked-Rotor Torque | 166 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 79°C |
| Starting Current | 165 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 60 | 71 | 77 | 79 | 80 | 78 |
| Efficiency | 86. 6 | 91. 1 | 91. 9 | 91. 7 | 90. 9 | 89. 8 | 91. 2 |
| Speed (RPM) | 1194. 6 | 1189. 5 | 1184. 1 | 1178. 3 | 1171. 4 | 1163. 8 | 1174 |
| Line Amperes | 14. 3 | 17. 5 | 21. 9 | 26. 9 | 32. 7 | 39. 3 | 30. 4 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194429 | SA 10C151Y730G1 | 1 EA |
| RA182016 | RA 10C151Y730G1 | 1 EA |
| 09FN3001C02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 12GS1000SP | GASKET | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 10EP1106A01 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN3816K32 | BOLT, 3/8-16X2 HH YZ(5) | 4 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K32 | 1/4-20 X 2. 00 HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 10EP1105A01 | PU ENDPLATE, MACH 284-6T | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 10FH4000SP | 310 FAN HOUSING STAMPED | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 10GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW4600B40 | V-RING SLINGER 2. 000 X 2. 680 X 0. 280 | 1 EA |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 07 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 10-1305 | C FACE KIT (gray) | A8 |
| 10EP1502A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4102T
Brand
Baldor
Model
EM4102T-BG
Brand
WEG
Model
02012ET3E286T-W22
Brand
Marathon Electric
Model
GT1026A
Brand
Marathon Electric
Model
E486
Brand
Baldor
Model
ECP4102T-4
| Brand | PEER Bearing |
| Model | UCPA207-23 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/