We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EJMM2394T is a 15 HP, 3520 RPM three-phase pump motor with a 254JM NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for close-coupled pump applications, this motor operates on 60 Hz power. It features a JM pump shaft and face with base for direct mounting to pump assemblies, providing a robust and reliable drive solution for industrial fluid handling systems.
MODEL EJMM2394T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,826.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254JM
Frame Material
Iron
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
245
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
25.36 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.250IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 15 |
|---|---|
| RPM | 3520 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09P014Z602G1 |
| Frame | 254JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0930M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0930M |
| Elec. Spec | 09WGZ602 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09P14 |
| Layout | 09LYP014 |
| Frame | 254JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/9/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJMM2394T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09P014Z602G1 | BALDOR/OZARK | 6/9/2010 | 30M 2P TEFC HOR 254JM SE | |
| 09P014Y599G1 | BALDOR/OZARK | 10/31/2002 | 34M 2P TEFC HOR 254JM SE |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJMM2394T |
| SPEC. | 09P014Z602G1 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 35/17. 5 |
| RPM | 3520 |
| FRAME | 254JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91 |
| PF | 87 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 38 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 58 Amps |
| Break-Down Torque | 105 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 68654 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 26. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Locked-Rotor Torque | 36. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 78°C |
| Starting Current | 110 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 55 | 77 | 85 | 87 | 89 | 89 | 88 |
| Efficiency | 86. 4 | 91 | 91. 6 | 91 | 90 | 88. 6 | 90. 4 |
| Speed (RPM) | 3582. 7 | 3563. 6 | 3542. 7 | 3520. 9 | 3495. 8 | 3468. 3 | 3506 |
| Line Amperes | 6. 93 | 9. 78 | 13. 5 | 17. 5 | 21. 6 | 26. 4 | 20 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA198111 | SA 09P014Z602G1 | 1 EA |
| RA185478 | RA 09P014Z602G1 | 1 EA |
| 37FN3002C02 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 500 ID | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 09EP1100A14SP | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 09EP1300A13 | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4600B67 | FORSHEDA #V45A FACE SEAL | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA3113A02 | THRUBOLT 3/8-16 X 16. 750 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09FH4000SP | FAN COVER, STAMPED | 1 EA |
| HA2081A05 | SPACER TUBE, 309 FAN HSG, 2. 00 LONG | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501E22 | KEY, 1/4 SQ X 2. 500 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A05 | 1669B ALEM/UNIV860 GR FTG X | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 40PA1005 | PACKAGING GROUP, 09 STD | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Baldor
Model
EJMM2394T-5
Brand
Baldor
Model
EJMM2394T
| Brand | Dichtomatik |
| Model | MA22-95X120X12 |
| Brand | SMC |
| Model | JMGPM12-20-M9PMAPC |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/