We never sell your data to third parties
Baldor M1709T is a three-phase general purpose motor with a 7.5/3.8 HP two-speed rating, operating at 1740/860 RPM. It features a NEMA 215T frame (5.25-inch shaft height) and is designed for applications such as pumps, fans, and conveyors. This motor operates on 60 Hz power with a standard 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance in industrial environments.
MODEL M1709T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,823.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
181
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;8
Overall Length
20.51 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1740/860
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-1W-CT
Synchronous RPM
1800/900
Voltage
460
| Output | 7. 5/3. 8 |
|---|---|
| RPM | 1740/860 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37A001S304 |
| Frame | 215T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/08 |
| Class | STOCK |
| Type | 3754M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 499311 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3754M |
| Elec. Spec | 37WGS304 |
| CD Diagram | CD0011 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37A001 |
| Layout | 37LYA001 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/08 |
| Created Date | 2/21/2007 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 5/8/2009 |
| Leads | 6#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1709T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37A001S304 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/23/2007 | 54M 4/8P TEFC HOR 215T | |
| 37A01Y32 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 44M 4/8P TEFC HOR 215T M1709T | |
| 37A01Y32 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 44M 4/8P TEFC HOR 215T M1709T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1709T |
| SPEC. | 37A001S304 |
| HP | 7. 5/3. 8 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 9. 4/8. 3 |
| RPM | 1740/860 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 09 Amps |
| Break-Down Torque | 103 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 79 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 29. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 74°C |
| Locked-Rotor Torque | 67. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 91°C |
| Starting Current | 81. 7 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 69 | 80 | 85 | 88 | 90 | 87 |
| Efficiency | 83. 7 | 87. 5 | 87. 3 | 86. 9 | 85. 9 | 83. 5 | 86. 3 |
| Speed (RPM) | 1788 | 1775 | 1761 | 1746 | 1730 | 1710 | 1736 |
| Line Amperes | 4. 56 | 5. 8 | 7. 5 | 9. 45 | 11. 6 | 14. 1 | 10. 7 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 23. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 6. 65 Amps |
| Break-Down Torque | 95. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 43 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 38. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 83°C |
| Locked-Rotor Torque | 58. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 93°C |
| Starting Current | 43 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 20 | 33 | 44 | 53 | 59 | 64 | 57 |
| Efficiency | 66. 1 | 77. 8 | 80. 7 | 81. 9 | 81. 4 | 80. 3 | 81. 6 |
| Speed (RPM) | 892 | 884 | 876 | 867 | 857 | 845 | 861 |
| Line Amperes | 6. 7 | 7. 05 | 7. 55 | 8. 3 | 9. 2 | 10. 3 | 8. 84 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA135810 | SA 09C101Z144 | 1 EA |
| RA125536 | RA 09C101Z144 | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 09EP1101A136 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 09EP1100A194 | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA3113A02 | THRUBOLT 3/8-16 X 16. 750 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09FH4000SP | FAN COVER, STAMPED | 1 EA |
| HA2081A05 | SPACER TUBE, 309 FAN HSG, 2. 00 LONG | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A05 | 1669B ALEM/UNIV860 GR FTG X | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4066A01 | PUSH IN T-DRAIN FITTING (BLACK) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4066A01 | PUSH IN T-DRAIN FITTING (BLACK) | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| 09FN3001A01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 4 EA |
| LC0032 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 09PA1001 | PKGP 09 BLANK CTN | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 09-1309 | C FACE KIT (kit may require RB3001A01) | A8 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | C180 |
| Brand | Bonfiglioli |
| Model | 000000000237880270 |
| Brand | SMC |
| Model | CDRQ2BS20-90-M9NWSDPC |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50FB11HX.750 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/