We never sell your data to third parties
Baldor VHECP3665T is a 5 HP, 1750 RPM, three-phase severe duty vertical pump motor with a NEMA 184T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E premium efficient motor features IEEE 841 construction with a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 208-230/460V at 60 Hz. Designed for vertical pump applications with normal thrust in demanding environments like wastewater and chemical processing.
MODEL VHECP3665T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,185.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184HP
Frame Material
Iron
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
141
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
22.18 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
P-BASE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 06F448X182G1 |
| Frame | 184HP |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0641M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783716 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0641M |
| Elec. Spec | 06WGX182 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 06F448 |
| Layout | 06LYF448 |
| Frame | 184HP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 4/5/2012 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VHECP3665T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 06F448X182G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/9/2012 | 41M 4P TEFC VER 184HP CP SP32-6 DRPCVR | |
| 06F448W567 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/12/2005 | 43M 4P TEFC VER 184HP CP SP32-6 DRPCVR |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | VHECP3665T |
| SPEC. | 06F448X182G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 14-13. 2/6. 6 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184HP |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 79 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 14 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15. 06 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 15 Amps |
| Break-Down Torque | 48. 3 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 4806 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 28. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 52°C |
| Locked-Rotor Torque | 33. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 65°C |
| Starting Current | 45. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 41 | 63 | 73 | 79 | 82 | 83 | 81 |
| Efficiency | 85. 5 | 89. 8 | 90. 3 | 89. 5 | 88. 1 | 86. 3 | 88. 7 |
| Speed (RPM) | 1787. 9 | 1775. 8 | 1763 | 1748. 8 | 1732. 3 | 1713. 2 | 1739 |
| Line Amperes | 3. 48 | 4. 26 | 5. 34 | 6. 63 | 8. 11 | 9. 79 | 7. 52 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA123721 | SA 07K215W280 | 1 EA |
| RA114194 | RA 07K215W280 | 1 EA |
| 36FN3000C02 | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, 1. 175 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HA6283A01 | SP'L EYE BOLT BRACKET FOR 306 & 307 MTRS | 2 EA |
| 10XN3816A12 | 3/8-16 X 3/4 HEX HD CAP SCREW | 2 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 2 EA |
| 10XN2520A06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 09CB1001A26G | CONDUIT BOX, MACH W/GRAY EPOXY, W/1. 50 N | 1 EA |
| RM1017 | LEAD SEPERATOR GASKET MODEL 307 1/8' THK | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW1001A10 | WASHER, #10 SPLT LK, ZN X | 1 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 37EP1100B16G | FR EP 37L TEFC W/GRSR-RELIEF, NO DRAIN ( | 1 EA |
| HW4500A32 | FIT. /EXT 1698-B (ALEMITE)GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| HW4600B48 | SEAL 2. 438 X 3. 350 X. 375 SINGLE LIP | 1 EA |
| 37EP1504A12G | PULLEY 213-5LP 254LP ENCL 309 BRG W/ SEA | 1 EA |
| HW4600B53 | SEAL 1. 688 X 2. 275 X 0. 312 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| 10XN2520A52 | 1/4-20X 3. 25 HEX HD CAP ZN | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH1001A06G | 307 FH FOR MTG TO FR E. P. W/GREASER & DR | 1 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 3 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 3 EA |
| 40FH2500A04G | P'L DRIP COVER MODEL 40- OPEN MACH, GRA | 1 EA |
| HA2086A03 | . 375 X 1. 0 HVY-FT SPACER SPIRAL # 62434 | 4 EA |
| 10XN3816A32 | 3/8-16 X 2 HEX HD CAP SCREW | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW4600B36SP | V-RING SLINGER 1. 188 X 1. 690 X 0. 240 | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| 09CB1504A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 09GS1001A01SP | GASKET, BOX LID, 1/8 THICK BLACK NEOPREN | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 001 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A13 | THRUBOLT 5/16-18 X 11. 750 OHIO ROD | 4 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 036 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 07PA1097 | PKG GRP, 07 CAST IRON 2X4 RISERS PK1181 | 1 EA |
| 07PA1095 | PKG GRP, VER 07 CAST IRON | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | R222 |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/