We never sell your data to third parties
Baldor CESSWDM3709T is a 7.5 HP, 3500 RPM three-phase washdown duty motor with a NEMA 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding food and beverage, pharmaceutical, and sanitary processing applications, this motor features a C-face mounting flange for direct coupling to pumps and equipment. It operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance in high-pressure washdown environments.
MODEL CESSWDM3709T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,431.82 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
166
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
18.94 in
Phase
3
Power Factor
93
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 3500 |
| Pallet Quantity | 9 |
| Specification Number | 37J639T384G1 |
| Frame | 213TC |
| Weight | 166. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3735M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | N |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3735M |
| Elec. Spec | 37WGT384 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37J639 |
| Layout | 37LYJ639 |
| Frame | 213TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 7/19/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESSWDM3709T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37J639T384G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/7/2006 | 35M 2P TEFC HOR 213TC S/P#9-4 | |
| 37H884T384G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/21/2002 | 35M 2P TEFC HOR 213TC S/P#9-2(ALL | |
| 37H352T384G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/9/2001 | 35M 2P TEFC HOR 213TC S. P. #9-2(HOSE |
| Nameplate No. | NP1953C01 |
|---|---|
| CAT. NO. | CESSWDM3709T |
| SPEC. | 37J639T384G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 16. 6/8. 3 |
| RPM | 3500 |
| FRAME | 213TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | A |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91 |
| PF | 93 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 17. 9 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 11. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 67 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 918 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 26 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 47°C |
| Locked-Rotor Torque | 37 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 57°C |
| Starting Current | 87 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 79 | 90 | 93 | 95 | 96 | 0 |
| Efficiency | 84. 4 | 90. 9 | 92. 1 | 91. 9 | 91. 2 | 90. 6 | 0 |
| Speed (RPM) | 3584 | 3564 | 3542 | 3521 | 3499 | 3483 | 0 |
| Line Amperes | 3. 5 | 4. 7 | 6. 6 | 8. 3 | 10. 3 | 11. 8 | 9. 5 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 11. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 67 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 91 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 26 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 47°C |
| Locked-Rotor Torque | 37 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 57°C |
| Starting Current | 87 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 62 | 86 | 90 | 95 | 95 | 100 | 95 |
| Efficiency | 84. 6 | 90. 9 | 92. 2 | 91. 9 | 91. 4 | 90. 9 | 91. 6 |
| Speed (RPM) | 3584 | 3564 | 3542 | 3521 | 3499 | 3483 | 3508 |
| Line Amperes | 3. 5 | 4. 7 | 6. 6 | 8. 3 | 10. 3 | 11. 8 | 9. 5 |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Leeson
Model
140825.00
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/