We never sell your data to third parties
Baldor JML1512T is a 10 horsepower, 1725 RPM single-phase pump motor with a 215JM NEMA frame and an open drip proof (ODP) enclosure. Designed for close-coupled pump applications, this motor features a JM pump shaft and face with base for direct mounting. It operates on 60 Hz power and is built for demanding industrial and agricultural pumping systems requiring reliable single-phase operation.
MODEL JML1512T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,386.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
ODTF
Frame
215JM
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
150
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
20.95 in
Phase
1
Power Factor
94
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 9 |
| Specification Number | 37F842Y497 |
| Frame | 215JM |
| Weight | 150. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | ODTF |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3744LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 520272 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3744LC |
| Elec. Spec | 37WGY497 |
| CD Diagram | CD0086 |
| Enclosure | ODTF |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37F842 |
| Layout | 37LYF842 |
| Frame | 215JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 12/1/2009 |
| Leads | 2#8 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JML1512T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37F842Y497 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/16/2002 | 44LC 4P ODTF HOR 215JM | |
| 37G428Y497 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 44LC 4P ODTF HOR 215JM | |
| 37G428Y497 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 44LC 4P ODTF HOR 215JM |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JML1512T |
| SPEC. | 37F842Y497 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 41 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 215JM |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | F |
| DES | L |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 84 |
| PF | 94 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 45 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | ODTF |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 30. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 10. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 78. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 18838 Ohms A Ph / 0. 70995 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 57. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 87°C |
| Locked-Rotor Torque | 69. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 119°C |
| Starting Current | 225 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 80 | 92 | 95 | 95 | 94 | 92 | 94 |
| Efficiency | 75. 1 | 84. 6 | 85. 8 | 83. 9 | 79. 7 | 74. 8 | 81. 4 |
| Speed (RPM) | 1785. 6 | 1770. 4 | 1753. 1 | 1728. 9 | 1700 | 1666. 3 | 1712 |
| Line Amperes | 13. 5 | 20. 6 | 29. 7 | 40. 8 | 53. 9 | 70. 5 | 48. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA036194 | SA 36H16-201 | 1 EA |
| RA032220 | RA 36H16-201 | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 13XF0832A08 | 8-32 X. 50 PAN HD, SLTD, TYPE F SCREW, ZIN | 2 EA |
| 35CB4802A02SP | CAPACITOR COVER, STAMPED X W/AUTOPHORET | 1 EA |
| 35GS3001A02 | GASKET, CA. COVER, 5. 38 LONG. 06 CS301 | 1 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3405T01 | PUEP ENCL 207 BRG T'SLV, GRSR, DRAIN | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| EC1850A06SP | ELEC CAP 115V 2. 0 X 4. 3 X | 1 EA |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| 35FN3002A04SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 906 ID W/KEY | 1 EA |
| SP5061A01 | MODEL 36 TYPE L, F1, SMALL CAP CAN | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/