We never sell your data to third parties
Baldor JPL1512T is a 10 horsepower, 1725 RPM single-phase pump motor with a 215JP NEMA frame and an ODTF (Open Drip Proof, Totally Enclosed Fan Cooled) enclosure. Designed for close-coupled pump applications, this motor operates on 115/230V at 60 Hz. It features a 1.15 service factor, Class F insulation, and a NEMA Design B configuration for general-purpose pump loads.
MODEL JPL1512T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,386.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
ODTF
Frame
215JP
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
142
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
20.95 in
Phase
1
Power Factor
94
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.250IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 9 |
| Specification Number | 37H940Y497 |
| Frame | 215JP |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | ODTF |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3744LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | H |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 548521 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3744LC |
| Elec. Spec | 37WGY497 |
| CD Diagram | CD0086 |
| Enclosure | ODTF |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37H940 |
| Layout | 37LYH940 |
| Frame | 215JP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 7/23/2010 |
| Leads | 2#8 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JPL1512T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37H940Y497 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/16/2002 | 44LC 4P ODTF HOR 215JP | |
| 37G427Y497 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 44LC 4P ODTF HOR 215JP | |
| 37G427Y497 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 44LC 4P ODTF HOR 215JP |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JPL1512T |
| SPEC. | 37H940Y497 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 41 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 215JP |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | F |
| DES | L |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 84 |
| PF | 94 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 45 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | ODTF |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 30. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 10. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 78. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 18838 Ohms A Ph / 0. 70995 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 57. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 87°C |
| Locked-Rotor Torque | 69. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 119°C |
| Starting Current | 225 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 80 | 92 | 95 | 95 | 94 | 92 | 94 |
| Efficiency | 75. 1 | 84. 6 | 85. 8 | 83. 9 | 79. 7 | 74. 8 | 81. 4 |
| Speed (RPM) | 1785. 6 | 1770. 4 | 1753. 1 | 1728. 9 | 1700 | 1666. 3 | 1712 |
| Line Amperes | 13. 5 | 20. 6 | 29. 7 | 40. 8 | 53. 9 | 70. 5 | 48. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA199216 | SA 07H301X739H1 | 1 EA |
| RA186554 | RA 07H301X739H1 | 1 EA |
| 37FN3002B01 | EXFN, PLASTIC, 7. 50 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P101-000-000 | EPACT PROCEDURES-FS PLANT-POLYREX EM, NO | 1 EA |
| HW3201A01 | 1/2-13 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 1 EA |
| 37EP1101A03 | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 07EP1306A03 | ENDPLATE, MACH W/METAL SLINGER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HA2009A02 | SLINGER MODEL 37 PUMP MOTORS-2. 75 DIA. A | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| HW2501E22 | KEY, 1/4 SQ X 2. 500 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A18 | THRUBOLT- 5/16-18 X14. 000 | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 036 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C04 | STD-E (STOCK CTN LABEL STD-E WITH FLAG) | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| 10XL3807A32 | 3/8 X 2' LAG SCREW TDR #49106 | 2 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | 22213EAKW33 |
| Brand | Bonfiglioli |
| Model | 000000000200480128 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/