We never sell your data to third parties
Baldor JPL1511T is a 10 HP, 3450 RPM single-phase open drip-proof (ODP) pump motor with a 215JP NEMA frame. Designed for close-coupled pump applications, this motor operates on 60 Hz single-phase power. The JP designation indicates a pump-specific shaft and face configuration for direct mounting to compatible pumps, making it suitable for water transfer, irrigation, and industrial pumping systems.
MODEL JPL1511T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,181.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
215JP
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
148
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
23.19 in
Phase
1
Power Factor
86
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.250IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 9 |
| Specification Number | 37E285X47 |
| Frame | 215JP |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3740L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AQ |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 519817 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3740L |
| Elec. Spec | 37WGX047 |
| CD Diagram | CD0017A01 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37E285 |
| Layout | 37LYE285 |
| Frame | 215JP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 11/23/2009 |
| Leads | 2#8 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JPL1511T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37E285X47 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 40L 2P OPEN HOR 215JP JPL1511T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JPL1511T |
| SPEC. | 37E285X47 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 46 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 215JP |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 83 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 48 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 19. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 46. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 163 Ohms A Ph / 0. 728 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 27. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 100°C |
| Locked-Rotor Torque | 30. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 115°C |
| Starting Current | 280 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 56 | 72 | 82 | 86 | 88 | 87 | 87 |
| Efficiency | 63 | 79. 3 | 81. 1 | 83. 7 | 82. 8 | 80. 7 | 83. 2 |
| Speed (RPM) | 3587 | 3570 | 3552 | 3536 | 3512 | 3482 | 3522 |
| Line Amperes | 23. 5 | 29 | 37. 2 | 45. 5 | 55. 6 | 68. 6 | 51. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA088195 | SA 37H940Y497 | 1 EA |
| RA081123 | RA 37H940Y497 | 1 EA |
| OC3040F09SP | CYL OIL CAP 40MFD/370V | 2 EA |
| EC1216C06SP | ELEC CAP, 216-259 MFD, 250V, 2. 06D X 4. | 3 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B02 | BRASS CUP WASHER W/GROUND SYMBOL TAB, | 1 EA |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 2 EA |
| 37EP3200A13 | SPECIAL FR. E. P. 37 L&M FRAME OPEN W/DRI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA1104A01 | RODENT SCREEN 37 FRAME 206 BRG FRONT END | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| 37CB3804A01 | SPL CAPAC. BOX 37 MOTORS FOR 6-7 CAPAC. | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 37CB4509 | CAPAC BOX LID, STAMPED | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 6 EA |
| HA6003A47 | CAPAC CLAMP | 1 EA |
| HA6003A45 | CAPAC CLAMP - CLIP (WHITE ZINC PLATED) | 2 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 4 EA |
| 52XF1032G06 | 10-32X3/8 HX STD SER TYF | 1 EA |
| HW1001A10 | WASHER, #10 SPLT LK, ZN X | 1 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3401A06 | PUEP OPEN 309 BRG W/BAFF, SLINGER, SCREE | 1 EA |
| HA1222 | RODENT SCREEN - 37 C-FACE MOTORS | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| 37AD2000A02 | BAFFLE PLATE, STAMPED PLATED | 1 EA |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA3104A17 | 5/16-18X13. 250 T-BLT/OHIO | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 37FN3002A01SP | EXFN, PLASTIC, 9. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 37FH4000A05SP | DRIP COVER, W/ AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| HA2009A02 | SLINGER MODEL 37 PUMP MOTORS-2. 75 DIA. A | 1 EA |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA |
| HW2501E20 | KEY, 1/4 SQ X 2. 250 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| WD1000A03 | 41531 AMP FLG. TERM, 4M/REEL(2. 5MIL) | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA |
| SP5172A03 | 37 TYPE L TORQ STAT SWITCH LEAD ASSEMBLY | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0086 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 37PA1052 | PALLET PACK GRP, 150 LB MTR 2 X 4 RUNNER | 1 EA |
| PK3085 | STYROFOAM SHAFT SUPPORT ZELLERBACH | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | RF752-10E-B13-G |
| Brand | Century |
| Model | B674 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | MR 56 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/