We never sell your data to third parties
Baldor VECP3771T-4 is a 10 HP, 3500 RPM, 3-phase severe duty electric motor with a NEMA 215TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL VECP3771T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,901.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Iron
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
203
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
21.36 in
Phase
3
Power Factor
90
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
460
| Output | 10 HP |
|---|---|
| RPM | 3500 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 07K370Y826G1 |
| Frame | 215TC |
| Weight | 203. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0742M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0742M |
| Elec. Spec | 07WGY826 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07K370 |
| Layout | 07LYK370 |
| Frame | 215TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 11/29/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VECP3771T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07K370Y826G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/1/2012 | 42M 2P TEFC VER 215TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 07K370X169G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/17/2011 | 44M 2P TEFC VER 215TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 07K372X169G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/30/2006 | 44M 2P TEFC VER 215TC C. P. S/P#32-6 SE | |
| 07H060X169 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/24/2001 | 44M 2P TEFC VER 215TC CHEM PROC |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | VECP3771T-4 |
| SPEC. | 07K370Y826G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 11 |
| RPM | 3500 |
| FRAME | 215TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| PF | 90 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6307 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 14. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 61 Amps |
| Break-Down Torque | 70. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 745 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 24. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 58°C |
| Locked-Rotor Torque | 32. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 72°C |
| Starting Current | 88. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 58 | 79 | 88 | 91 | 92 | 91 | 92 |
| Efficiency | 90 | 92. 4 | 92. 7 | 92. 4 | 91. 2 | 89. 9 | 91. 7 |
| Speed (RPM) | 3578 | 3555 | 3529 | 3503 | 3474 | 3441 | 3486 |
| Line Amperes | 4. 43 | 6. 32 | 8. 64 | 11. 1 | 13. 9 | 17. 1 | 12. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA217594 | SA 07K370X556G2 | 1 EA |
| RA204773 | RA 07K370X556G2 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB1001A03G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1017 | LEAD SEPERATOR GASKET MODEL 307 1/8' THK | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 37EP1101C43G | TEFC 307 BRG, GRSR, RELIEF, . 25-20 FH TAPS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1300A41G | FACE MTD E. P. ENCL 307 BRG. 213-5TC S. P. | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH1001A02G | FAN HOUSING, 307 W/MTG BOSSES, GRS HOLE | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 39FH4500A04G | SP'L DRIP COVER FOR 307 MOTOR MACH GRAY | 1 EA |
| 12XN1032A20 | 10-32X1 1/4 HXWS SLTD | 4 EA |
| HA2001A09 | SPACER, . 218 ID X. 937 LG | 4 EA |
| 09CB1504A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 09GS1001A01SP | GASKET, BOX LID, 1/8 THICK BLACK NEOPREN | 1 EA |
| 10XF2520A12 | 1/4-20 X 3/4 HX HD TYPE F | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW4600B33 | V-RING SLINGER 1. 375 X 1. 890 X 0. 350 | 1 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 036 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| 07PA1095 | PKG GRP, VER 07 CAST IRON | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | NU 2309 ECP |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | SUCFPL207-22 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-383650 |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/