We never sell your data to third parties
Baldor VECP3769T-4 is a 7.5 HP, 3510 RPM, three-phase severe duty motor with a NEMA 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a 5-year warranty. Its cast iron construction and Inpro shaft seals are designed for demanding applications in oil & gas, chemical processing, and wastewater.
MODEL VECP3769T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,739.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Iron
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
173
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
21.36 in
Phase
3
Power Factor
89
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
460
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| RPM | 3510 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 07K370Y929G1 |
| Frame | 213TC |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0731M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0731M |
| Elec. Spec | 07WGY929 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07K370 |
| Layout | 07LYK370 |
| Frame | 213TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 11/29/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VECP3769T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07K370Y929G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/29/2011 | 31M 2P TEFC VER 213TC CP, S/P#32-6 SE | |
| 07K370W384G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/17/2011 | 33M 2P TEFC VER 213TC CP, S/P#32-6 SE | |
| 07K372W384G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/30/2006 | 33M 2P TEFC VER 213TC C. P. S/P#32-6 SE | |
| 07H060W384 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/16/2002 | 33M 2P TEFC VER 213TC CHEM PROC | |
| 07H060W731 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/24/2001 | 38M 2P TEFC VER 213TC CHEM PROC |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | VECP3769T-4 |
| SPEC. | 07K370Y929G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 8. 6 |
| RPM | 3510 |
| FRAME | 213TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 88 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6307 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 11. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 44. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 15 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 14. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 41°C |
| Locked-Rotor Torque | 21. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 51°C |
| Starting Current | 61. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 56 | 77 | 85 | 89 | 89 | 90 | 89 |
| Efficiency | 86. 7 | 91. 2 | 92. 1 | 91. 7 | 90. 9 | 89. 7 | 91. 2 |
| Speed (RPM) | 3579 | 3558 | 3535 | 3510 | 3483 | 3452 | 3494 |
| Line Amperes | 3. 46 | 4. 9 | 6. 66 | 8. 56 | 10. 7 | 13 | 9. 84 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA217596 | SA 07K370X578G1 | 1 EA |
| RA204775 | RA 07K370X578G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB1001A03G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1017 | LEAD SEPERATOR GASKET MODEL 307 1/8' THK | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 37EP1101C43G | TEFC 307 BRG, GRSR, RELIEF, . 25-20 FH TAPS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1300A41G | FACE MTD E. P. ENCL 307 BRG. 213-5TC S. P. | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH1001A02G | FAN HOUSING, 307 W/MTG BOSSES, GRS HOLE | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 39FH4500A04G | SP'L DRIP COVER FOR 307 MOTOR MACH GRAY | 1 EA |
| 12XN1032A20 | 10-32X1 1/4 HXWS SLTD | 4 EA |
| HA2001A09 | SPACER, . 218 ID X. 937 LG | 4 EA |
| 09CB1504A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 09GS1001A01SP | GASKET, BOX LID, 1/8 THICK BLACK NEOPREN | 1 EA |
| 10XF2520A12 | 1/4-20 X 3/4 HX HD TYPE F | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW4600B33 | V-RING SLINGER 1. 375 X 1. 890 X 0. 350 | 1 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 036 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| 07PA1095 | PKG GRP, VER 07 CAST IRON | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3709T
Brand
Marathon Electric
Model
GT1315A
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-501051 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/