We never sell your data to third parties
Baldor GDL1607T is a 7.5 horsepower, 1725 RPM single-phase electric motor with a NEMA 215TZ frame and ODTF (Open Drip Proof) enclosure. This general-purpose motor operates on 60 Hz power and is engineered for applications such as fans, blowers, and industrial machinery. It features a robust cast iron construction for durability in demanding environments.
MODEL GDL1607T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,658.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
ODTF
Frame
215TZ
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
142
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
22.57 in
Phase
1
Power Factor
90
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 9 |
| Specification Number | 37M320-1630G1 |
| Frame | 215TZ |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | ODTF |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3744LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | - |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 527123 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3744LC |
| Elec. Spec | 37WG1630 |
| CD Diagram | CD0086 |
| Enclosure | ODTF |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37M320 |
| Layout | 37LYM320 |
| Frame | 215TZ |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/9/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/15/2010 |
| Leads | 2#8 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for GDL1607T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37M320-1630G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/11/2010 | 44LC 4P OPEN HOR 215TZ T'STATS | |
| 37F480-1630 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 44LC 4P OPEN HOR 215TZ T'STATS | |
| 37F480-1630 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 44LC 4P OPEN HOR 215TZ T'STATS |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | GDL1607T |
| SPEC. | 37M320-1630G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 32 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 215TZ |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | L |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 82. 5 |
| PF | 90 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | ODTF |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 10 Amps |
| Break-Down Torque | 65 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 187 Ohms A Ph / 1. 18 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 40 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 69°C |
| Locked-Rotor Torque | 75 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 77°C |
| Starting Current | 250 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 74 | 87 | 91 | 91 | 90 | 87 | 90 |
| Efficiency | 66. 3 | 78. 9 | 82. 6 | 83. 6 | 83. 2 | 80. 5 | 83. 4 |
| Speed (RPM) | 1788 | 1778 | 1766 | 1751 | 1735 | 1708 | 1741 |
| Line Amperes | 12. 6 | 18. 1 | 24. 4 | 31. 6 | 39. 9 | 50 | 36. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA190966 | SA 37M329W563 | 1 EA |
| RA178631 | RA 37M329W563 | 1 EA |
| OC3040F09SP | CYL OIL CAP 40MFD/370V | 3 EA |
| EC1216C06SP | ELEC CAP, 216-259 MFD, 250V, 2. 06D X 4. | 3 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB5001A25 | OPEN, A01 BOX W/LID, W/GASKETS - NO THRM | 1 EA |
| 37EP3200A38 | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GRSR & | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 2 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3400A08 | EP PU OPEN 307 BRG W/GRSR, BAFFLE & SCRE | 1 EA |
| 37AD2000A01 | BAFFLE PLATE, STAMPED PLATED | 1 EA |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HA1222 | RODENT SCREEN - 37 C-FACE MOTORS | 4 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4004A33 | SPL 307 DRIP COVER ODTF LESS GRILLE | 1 EA |
| HA3218A05 | M/FE STANDOFF UNIC#SX1043. 25-20. 38 HEX | 3 EA |
| 10XN2520A06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP | 3 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 3 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 12 EA |
| SP5172A03 | 37 TYPE L TORQ STAT SWITCH LEAD ASSEMBLY | 1 EA |
| HA3104A24 | THRUBOLT- 5/16-18 X14. 375 X | 4 EA |
| 37FN3002A01SP | EXFN, PLASTIC, 9. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| MG1025G29 | PAINT 789. 205 DARK GRAY METALLIC (USE W/ | 0. 028 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0086 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 37PA1052 | PALLET PACK GRP, 150 LB MTR 2 X 4 RUNNER | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 37-1404 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 216-2MGT-09 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 26AT5/390 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/