We never sell your data to third parties
Baldor JML1510T is a 7.5 HP, 1725 RPM single-phase pump motor with a 215JM NEMA frame and open drip proof (ODP) enclosure. Designed for close-coupled pump applications, it operates on 115/230V at 60 Hz. This motor features a JM pump shaft and face with base for direct mounting to pump assemblies, providing reliable performance in water transfer, irrigation, and general industrial pumping systems.
MODEL JML1510T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,736.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
213JM
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
142
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
19.31 in
Phase
1
Power Factor
87
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 10 |
| Specification Number | 37K266W885G1 |
| Frame | 215JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3744LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | - |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 530186 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3744LC |
| Elec. Spec | 37WGW885 |
| CD Diagram | CD0017A02 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37K266 |
| Layout | 37LYK266 |
| Frame | 215JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 3/4/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 3/5/2010 |
| Leads | 2#10 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JML1510T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37K266W885G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/4/2010 | 44LC 4P OPEN HOR 215JM JML1510T | |
| 37R88W885 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 44LC 4P OPEN HOR 215JM JML1510T | |
| 37R88W885 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 44LC 4P OPEN HOR 215JM JML1510T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JML1510T |
| SPEC. | 37K266W885G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 31 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 215JM |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 89 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 33 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 10. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 52 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 265 Ohms A Ph / 1. 545 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 41 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Locked-Rotor Torque | 53 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 81°C |
| Starting Current | 184 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 53 | 77 | 86 | 90 | 90 | 90 | 0 |
| Efficiency | 75. 6 | 87. 1 | 88 | 85. 6 | 82. 7 | 77 | 0 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1776 | 1760 | 1743 | 1719 | 1690 | 0 |
| Line Amperes | 11 | 15. 6 | 21. 5 | 28. 9 | 37. 2 | 47. 6 | 33. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA155065 | SA 37K266X047G1 | 1 EA |
| RA143722 | RA 37K266X047G1 | 1 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3200A31 | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA1104A01 | RODENT SCREEN 37 FRAME 206 BRG FRONT END | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 2 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3401A18 | PUEP OPEN 309 BRG W/BAFFLE, GRS, REL, MF | 1 EA |
| 37AD2000A02 | BAFFLE PLATE, STAMPED PLATED | 1 EA |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA1222 | RODENT SCREEN - 37 C-FACE MOTORS | 4 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| HW4600A73 | SEAL 1. 748 X 2. 375 X 0. 250 FACE SEALING | 1 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA |
| SP5172A01 | 37 TYPE L TORQ STAT SWITCH LEAD ASSEMBLY | 1 EA |
| 37CB5007A01 | CAPACITOR BOX KIT, 37CB3802, 3 EC1216C0 | 1 EA |
| HA3104A17 | 5/16-18X13. 250 T-BLT/OHIO | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0017 | CONN LABEL-1 PHASE-SINGLE VOLT-REV ROTNO | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | KIT 400RBDCD-NU316 |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-685-SS-4-08 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/