We never sell your data to third parties
Baldor ECP3774T-5 is a 10 HP, 1760 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 215T frame (5.25-inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 575V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a 5-year warranty. Its cast iron construction and Inpro shaft seals are designed for demanding applications in oil & gas, chemical processing, and wastewater.
MODEL ECP3774T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,550.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215T
Frame Material
Iron
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
231
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
19.49 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 07K374X493 |
| Frame | 215T |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0748M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0748M |
| Elec. Spec | 07WGX493 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07K374 |
| Layout | 07LYK374 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 3/19/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP3774T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07K374X493 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/23/2009 | 48M 4P TEFC HOR 215T CHEM PROC SP#32-6 | |
| 07K374X284G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/14/2006 | 50M 4P TEFC HOR 215T CHEM PROC SP#32-6 | |
| 07H003X284 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/2/2002 | 50M 4P TEFC HOR 215T CHEM PROC SP#32-6 | |
| 07H003W760G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 50M 4P TEFC HOR 215T CHEM PROC SP#32-6 | |
| 07H003W760G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 50M 4P TEFC HOR 215T CHEM PROC SP#32-6 |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP3774T-5 |
| SPEC. | 07K374X493 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 10 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| PF | 81 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6307 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 1 Amps |
| Break-Down Torque | 87. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 44 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 52. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 59°C |
| Locked-Rotor Torque | 57. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 73°C |
| Starting Current | 70. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 44 | 67 | 78 | 83 | 84 | 85 | 84 |
| Efficiency | 89. 7 | 92. 9 | 92. 9 | 92. 1 | 91. 4 | 90. 2 | 91. 7 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1781 | 1771 | 1762 | 1750 | 1739 | 1755 |
| Line Amperes | 4. 67 | 6. 02 | 7. 8 | 9. 82 | 12. 2 | 14. 6 | 11. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA180527 | SA 07K374X493 | 1 EA |
| RA168488 | RA 07K374X493 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB1001A03G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1017 | LEAD SEPERATOR GASKET MODEL 307 1/8' THK | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 37EP1101C43G | TEFC 307 BRG, GRSR, RELIEF, . 25-20 FH TAPS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1101A32G | PU ENDPLATE MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH1001A01G | SPL FAN HOUSING, 307, W/GREASER, GRAY EP | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 09CB1504A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 09GS1001A01SP | GASKET, BOX LID, 1/8 THICK BLACK NEOPREN | 1 EA |
| 10XF2520A12 | 1/4-20 X 3/4 HX HD TYPE F | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW4600B33 | V-RING SLINGER 1. 375 X 1. 890 X 0. 350 | 1 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025G29 | PAINT 789. 205 DARK GRAY METALLIC (USE W/ | 0. 036 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 37-1304 | C FACE KIT | A8 |
Brand
Baldor
Model
ECP3768T
Brand
Baldor
Model
ECP3774T-4
Brand
Baldor
Model
ECP4114T
Brand
Baldor
Model
ECP3769T
Brand
Baldor
Model
ECP3768T-4
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-461491 |
| Brand | Bando |
| Model | 600-KPS8M-1280 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/