We never sell your data to third parties
Baldor JPL1509T is a 7.5 HP, 3450 RPM single-phase open drip-proof (ODP) pump motor with a 213JP NEMA frame. Designed for close-coupled pump applications, this motor features a standard 1.15 service factor and operates on 115/230V at 60 Hz. It is part of Baldor's pump motor line, engineered for reliable performance in water transfer, irrigation, and general-purpose pumping systems.
MODEL JPL1509T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,586.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
213JP
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
121
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
22.07 in
Phase
1
Power Factor
82
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.250IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 9 |
| Specification Number | 37E285X77 |
| Frame | 213JP |
| Weight | 121. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3729L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AH |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 519817 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3729L |
| Elec. Spec | 37WGX077 |
| CD Diagram | CD0017A01 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37E285 |
| Layout | 37LYE285 |
| Frame | 213JP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 11/23/2009 |
| Leads | 2#8 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JPL1509T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37E285X77 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 29L 2P OPEN HOR 213JP JPL1509T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JPL1509T |
| SPEC. | 37E285X77 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 37 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 213JP |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 81 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 39 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 11. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 19. 5 Amps |
| Break-Down Torque | 31 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 23 Ohms A Ph / 0. 799 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 17 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 58°C |
| Locked-Rotor Torque | 18 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 73°C |
| Starting Current | 205 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 65 | 76 | 82 | 85 | 87 | 0 |
| Efficiency | 61. 3 | 73. 9 | 78. 2 | 79. 5 | 79. 3 | 78. 1 | 0 |
| Speed (RPM) | 3574 | 3552 | 3528 | 3502 | 3472 | 3438 | 0 |
| Line Amperes | 21. 6 | 25. 5 | 30. 1 | 37. 4 | 45 | 53. 7 | 42 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA191803 | SA 37M341W885G1 | 1 EA | |
| RA179461 | RA 37M341W885G1 | 1 EA | |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA | |
| 37CB3004 | 37 CB CASTING W/1. 09 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA | |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| 37EP3200A31 | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA1104A01 | RODENT SCREEN 37 FRAME 206 BRG FRONT END | 1 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA | |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 2 EA | |
| 10XN2520A10 | 1/4-20X 5/8 HEX HD X | 2 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA | |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 37EP3401A06 | PUEP OPEN 309 BRG W/BAFF, SLINGER, SCREE | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| 37AD2000A02 | BAFFLE PLATE, STAMPED PLATED | 1 EA | |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA | |
| HA1222 | RODENT SCREEN - 37 C-FACE MOTORS | 4 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA | |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HA2009A02 | SLINGER MODEL 37 PUMP MOTORS-2. 75 DIA. A | 1 EA | |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA | |
| SP5172A05 | 37 TYPE L TORQ STAT SWITCH LEAD ASSEMBLY | 1 EA | |
| 37CB5005A01 | CAPACITOR BOX KIT, 37CB3802, OC3030F11, | 1 EA | |
| HA3104A35 | THRUBOLT. 31-18 X 13. 687 | 4 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA | |
| LC0017 | CONN LABEL-1 PHASE-SINGLE VOLT-REV ROTNO | 1 EA | |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA | |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 213TTFCD6000 |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/