We never sell your data to third parties
Baldor L1511T is a 10 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 215T frame (5.25 inch shaft height) and Open Drip Proof (ODP) enclosure. It features a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 115/230V at 60 Hz. This foot-mounted (F1) motor is designed for applications such as fans, blowers, and industrial machinery requiring a robust single-phase power source.
MODEL L1511T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,585.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
131
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
17.45 in
Phase
1
Power Factor
86
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37K267X047G1 |
| Frame | 215T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3740L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 523754 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3740L |
| Elec. Spec | 37WGX047 |
| CD Diagram | CD0017A01 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37K267 |
| Layout | 37LYK267 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 3/8/2007 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/7/2010 |
| Leads | 2#8 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L1511T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37K267X047G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/22/2007 | 40L 2P OPEN HOR 215T | |
| 37D001X047G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/24/2007 | 40L 2P OPEN HOR 215T L1511T | |
| 37D01X47 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 40L 2P OPEN HOR 215T L1511T | |
| 37D01X47 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 40L 2P OPEN HOR 215T L1511T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | L1511T |
| SPEC. | 37K267X047G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 46 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 83 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 48 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 19. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 46. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 163 Ohms A Ph / 0. 728 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 27. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 100°C |
| Locked-Rotor Torque | 30. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 115°C |
| Starting Current | 280 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 56 | 72 | 82 | 86 | 88 | 87 | 87 |
| Efficiency | 63 | 79. 3 | 81. 1 | 83. 7 | 82. 8 | 80. 7 | 83. 2 |
| Speed (RPM) | 3587 | 3570 | 3552 | 3536 | 3512 | 3482 | 3522 |
| Line Amperes | 23. 5 | 29 | 37. 2 | 45. 5 | 55. 6 | 68. 6 | 51. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA190809 | SA 37M319T923 | 1 EA |
| RA178474 | RA 37M319T923 | 1 EA |
| OC3050F09SP | CYL OIL CAP 50MFD/370V | 2 EA |
| EC1216C06SP | ELEC CAP, 216-259 MFD, 250V, 2. 06D X 4. | 2 EA |
| EC1189C06SP | ELEC CAP, 189-227 MFD, 250V, 2. 06D X 4. | 2 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| 37CB3804A01 | SPL CAPAC. BOX 37 MOTORS FOR 6-7 CAPAC. | 1 EA |
| 51XW2520A10 | . 25-20 X. 62, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HA6003A45 | CAPAC CLAMP - CLIP (WHITE ZINC PLATED) | 2 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 4 EA |
| 52XF1032G06 | 10-32X3/8 HX STD SER TYF | 1 EA |
| HW1001A10 | WASHER, #10 SPLT LK, ZN X | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3200A01SP | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 37AD2005 | BAFFLE PLATE, FOR OPSB 1 PHASE | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 213-5T | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 37CB4509 | CAPAC BOX LID, STAMPED | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 6 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA |
| SP5172A03 | 37 TYPE L TORQ STAT SWITCH LEAD ASSEMBLY | 1 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 12 EA |
| 37AD2001A01 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 1 EA |
| HA3104A35 | THRUBOLT. 31-18 X 13. 687 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125A01 | STOCK MTR CARTON LABEL LASER PRINTER | 1 EA |
| LC0086 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 37-1404 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Marathon Electric
Model
132044.00
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 444TSTFCD6038 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA18P1AE231GAA009 |
| Brand | Remke |
| Model | 205S0030N |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/