We never sell your data to third parties
Baldor VEM3774T is a 10 HP, 1760 RPM, 3-phase, 60 Hz Super-E premium efficient motor with a NEMA 215TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 208-230/460V and features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors. It is part of the Baldor-Reliance NEMA Premium line for high efficiency.
MODEL VEM3774T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,228.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Iron
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
197
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
19.2 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 07G082Y179G1 |
| Frame | 215TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0748M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | Q |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 788481 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0748M |
| Elec. Spec | 07WGY179 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 07G082 |
| Layout | 07LYG082 |
| Frame | 215TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/11/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEM3774T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07G082Y179G1 | BALDOR/OZARK | 3/4/2011 | 48M 4P TEFC VER 215TC SUPER-E | |
| 07G082Y179G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/4/2011 | 48M 4P TEFC VER 215TC SUPER-E | |
| 07G082X776 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/21/2005 | 48M 4P TEFC VER 215TC SUPER-E | |
| 07G082X253 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/8/2005 | 50M 4P TEFC VER 215TC SUPER-E | |
| 07G082X776 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/18/2005 | 48M 4P TEFC VER 215TC SUPER-E | |
| 07G082X253 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/2/2002 | 50M 4P TEFC VER 215TC SUPER-E | |
| 07G082W747 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 50M 4P TEFC VER 215TC SUPER-E | |
| 07G082W747 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 50M 4P TEFC VER 215TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEM3774T |
| SPEC. | 07G082Y179G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 24. 4/12. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 215TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 83 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 8 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 44 Amps |
| Break-Down Torque | 80. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 08 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 40. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 64°C |
| Locked-Rotor Torque | 52. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 80°C |
| Starting Current | 81 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 71 | 80 | 83 | 85 | 85 | 84 |
| Efficiency | 90. 4 | 92. 5 | 92. 9 | 92. 3 | 90. 9 | 89. 1 | 91. 5 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1782 | 1774 | 1763 | 1751 | 1737 | 1756 |
| Line Amperes | 5. 24 | 7. 1 | 9. 42 | 12. 2 | 15. 2 | 18. 7 | 14 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200774 | SA 35E380M849G1 | 1 EA |
| RA188087 | RA 35E380M849G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| 35CB3001A02SP | EXPL PROOF CONDUIT BOX, 3/4'PIPE TAP LEA | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP3700A01SP | FR ENDPLATE, XPFC | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3702A01SP | PU EP-205 BRG-35X-56C-143-5TC | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| HA3013A01 | 1/2-20X5/8 SPL. HX BOLT | 2 EA |
| HW3021C06 | 3/32 DI X. 625 PIN (F/S) | 2 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A01SP | IEC FH NO GREASER W/AUTOPHORETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB3500A01SP | CONDUIT BOX LID, MACH | 1 EA |
| 51XN2520A16 | SCREW, HEX WS SLT, ZN, 1/4-20 X 1. 00 | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 6 EA |
| NP0018 | NP- XP CONDUIT BOX DO NOT MAKE SELLABLE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025G29 | PAINT 789. 205 DARK GRAY METALLIC (USE W/ | 0. 017 GA |
| HA3104A06 | THRUBOLT 5/16-18 X 8. 50 OHIO ROD | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1426XP | UL/CSA, CLI GP-D, CLII GP-F&G, CC | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3770T-5
Brand
Baldor
Model
VEM3770T
Brand
Baldor
Model
VEM3774T
Brand
Baldor
Model
VEM3714T
Brand
Baldor
Model
VEM3774T-5
Brand
Baldor
Model
VEM3714T
| Brand | Bestorq |
| Model | D3500-14M-55 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 1050-5M-06 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/