We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VEWDM3615T is a 5 HP, 1750 RPM three-phase washdown duty electric motor with a NEMA 184TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a C-face mounting (F1), operates on 208-230/460V at 60 Hz, and is part of the Baldor-Reliance washdown line with corrosion-resistant construction.
MODEL VEWDM3615T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,029.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
89
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18.05 in
Phase
3
Power Factor
78
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 36K187S268G1 |
| Frame | 184TC |
| Weight | 89. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3642M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3642M |
| Elec. Spec | 36WGS268 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36K187 |
| Layout | 36LYK187 |
| Frame | 184TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/2/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEWDM3615T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36K187S268G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/3/2010 | 42M 4P TEFC VER 184TC SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 36K187T031G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/20/2002 | 43M 4P TEFC VER 184TC SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 36F410T031E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/29/2001 | 43M 4P TEFC VER 184TC S. P. #9 (HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEWDM3615T |
| SPEC. | 36K187S268G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 13. 9-13. 4/6. 7 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 78 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 13. 9 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 14. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 24 Amps |
| Break-Down Torque | 52. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 31 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 31. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 71°C |
| Locked-Rotor Torque | 34. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 87°C |
| Starting Current | 49. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 60 | 72 | 78 | 83 | 83 | 81 |
| Efficiency | 84. 9 | 89. 7 | 90. 3 | 89. 8 | 88. 8 | 87 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 1789. 1 | 1776. 2 | 1762. 3 | 1749. 7 | 1732. 5 | 1714. 3 | 1739 |
| Line Amperes | 3. 55 | 4. 31 | 5. 43 | 6. 65 | 7. 94 | 9. 64 | 7. 42 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA126445 | SA 37H875T859G1 | 1 EA |
| RA116750 | RA 37H875T859G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3005A04W | CASTING W/. 75 NPT@6(MACH WHITE) | 1 EA |
| 37GS1015 | GASKET, FOR 37 WD KOBX'S (SANTOPRENE) | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A94MW | FRONT TEFC L&M 206 BRG W/O GRSR (WHITE) | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3300A23MW | WHITE EPOXY EP MACH COMPL | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B51SP | SEAL 1. 375 X 2. 125 X 0. 313 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S30 | 1/4-20 X 1 7/8 HEX HEAD SS | 4 EA |
| XY3118S12 | 5/16-18 HEX NUT, STAINLESS STEEL | 4 EA |
| 11XW1032S06 | SCREW, HXWSHR HD SLDTYF 410 SS | 3 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| HW4600B31SP | V-RING SLINGER #V38A, 1. 42/1. 50 SH BORE | 1 EA |
| 37CB4512 | CONDUIT BOX LID FOR WASHDOWN 37 FRAME | 1 EA |
| 37GS1008A02 | 37 GS FOR CB LID - WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 59XN0832S07 | 8/32 X 7/16 HX WS HD SER X | 4 EA |
| HW2502F21 | #303 SS, SQ KEY 5/16 X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4011 | WASHDOWN IEC FH W/AUTOPHORETIC PRIMER | 1 EA |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025W11 | PAINT- 781-101 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 028 GA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| HA3104S17 | THRUBOLT 13. 250LG SS | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreBrand
Baldor
Model
VEWDM3651T
| Brand | Climax Metal |
| Model | TC-031-18-S |
| Brand | Linn Gear |
| Model | SC3937 |
| Brand | Warner Electric |
| Model | 5103-101-003 |
| Brand | SMC |
| Model | SY70M-2-1DA-C0-NA |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/