We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VEJMM3313T is a 10 HP, 1770 RPM three-phase electric motor with a 215JM NEMA frame and ODTF (Open Drip Proof, Totally Enclosed) enclosure. Designed for pump applications, this motor features a JM close-coupled pump face and foot mounting. It operates on standard three-phase voltage at 60 Hz, suitable for industrial and commercial pumping systems.
MODEL VEJMM3313T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,990.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
ODP
Frame
215JM
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
165
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
20.84 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37Q027S518G1 |
| Frame | 215JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | ODTF |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3752M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3752M |
| Elec. Spec | 37WGS518 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | ODTF |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37Q027 |
| Layout | 37LYQ027 |
| Frame | 215JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 5/5/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEJMM3313T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37Q027S518G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/6/2010 | 52M 4P ODTF VER 215JM DRIPCOVER EXT FAN | |
| 37Q027T849G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/15/2006 | 52M 4P ODTF VER 215JM DRIPCOVER EXT FAN | |
| 37Q027Y811E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/3/2005 | 50M 4P ODTF VER 215JM DRIPCOVER EXT FAN | |
| 37Q027T853G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/1/2005 | 39M 4P ODTF VER 215JM DRIPCOVER EXT FAN | |
| 37Q027Y811E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/23/2002 | 50M 4P ODTF VER 215JM DRIPCOVER EXT FAN |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEJMM3313T |
| SPEC. | 37Q027S518G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 25. 4-24/12 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 215JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | ODTF |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 49 Amps |
| Break-Down Torque | 134 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 93503 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 49. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Locked-Rotor Torque | 68. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 81°C |
| Starting Current | 103 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 66 | 79 | 85 | 84 | 87 | 84 |
| Efficiency | 88. 9 | 92. 1 | 92. 4 | 91. 8 | 90. 3 | 89 | 90. 9 |
| Speed (RPM) | 1793. 9 | 1786. 8 | 1779. 7 | 1771. 8 | 1762. 7 | 1752. 5 | 1766 |
| Line Amperes | 6. 14 | 7. 8 | 9. 9 | 12. 3 | 15 | 17. 9 | 13. 9 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 26. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 4 Amps |
| Break-Down Torque | 128 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 912 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 50. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 56°C |
| Locked-Rotor Torque | 71 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 68°C |
| Starting Current | 100 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 40 | 63 | 77 | 84 | 83 | 87 | 83 |
| Efficiency | 88 | 92. 3 | 92. 3 | 91. 7 | 90. 3 | 88. 4 | 90. 9 |
| Speed (RPM) | 1494 | 1488 | 1482 | 1474 | 1466 | 1457 | 1469 |
| Line Amperes | 5. 93 | 7. 22 | 8. 93 | 11 | 14. 1 | 16. 6 | 12. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200821 | SA 35M317M492G1 | 1 EA |
| RA188132 | RA 35M317M492G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3000SP | CONDUIT BOX, CAST, W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP3100M07 | FREP TEFC 203BRG, GRSR, RLF(RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3401T05 | FACE ENCL 206 BRG W/GRS, RELIEF & TGHSLV | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A86 | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| 35CB4514 | 35 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 36GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK #SV-3 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3100A12 | THRUBOLT 10-32 X 7. 375 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreBrand
Electra/Grove Gear
Model
R8672236.00
Brand
Electra/Grove Gear
Model
R8672224.00
Brand
Baldor
Model
VEL11305
Brand
Electra/Grove Gear
Model
R8672231.00
Brand
Baldor
Model
VEJMM3615T-5
| Brand | Climax Metal |
| Model | C133E-400 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 16AT5/975 |
| Brand | TB Woods |
| Model | NES240F1AK |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/