We never sell your data to third parties
Baldor JML1508T is a 5 horsepower, 1745 RPM, single-phase electric motor designed for close-coupled pump applications. It features a 213JM NEMA frame with an Open Steel Band (OPSB) enclosure and standard F1 foot mounting. This motor operates on 60 Hz power and is engineered for demanding pump duties such as centrifugal, jet, and submersible pumps, offering reliable performance in industrial and agricultural settings.
MODEL JML1508T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,078.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
213JM
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
115
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18.19 in
Phase
1
Power Factor
78
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37K238T912 |
| Frame | 213JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3727L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 523754 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3727L |
| Elec. Spec | 37WGT912 |
| CD Diagram | CD0017A01 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37K238 |
| Layout | 37LYK238 |
| Frame | 213JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/22/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 1/7/2010 |
| Leads | 2#10 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JML1508T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37K238T912 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/28/2006 | 27L 4P OPSB HOR 213JM | |
| 37R088X226G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/21/2005 | 35L 4P OPEN HOR 213JM | |
| 37R88-131 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35L 4P OPEN HOR 213JM JML1508T | |
| 37R88-131 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 35L 4P OPEN HOR 213JM JML1508T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JML1508T |
| SPEC. | 37K238T912 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 27 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 213JM |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 77 |
| PF | 78 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPSB |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 14. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 43 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 352 Ohms A Ph / 1. 48 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 30. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 68°C |
| Locked-Rotor Torque | 46. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 81°C |
| Starting Current | 132 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 38 | 58 | 72 | 78 | 81 | 82 | 80 |
| Efficiency | 71. 2 | 79. 4 | 78 | 77. 3 | 74 | 67. 1 | 75. 3 |
| Speed (RPM) | 1781 | 1766 | 1749 | 1728 | 1699 | 1653 | 1711 |
| Line Amperes | 14. 9 | 17. 5 | 21. 9 | 27. 1 | 33. 9 | 44. 4 | 31. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA033390 | SA 37R88X77 | 1 EA |
| RA029421 | RA 37R88X77 | 1 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3200A31 | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA1104A01 | RODENT SCREEN 37 FRAME 206 BRG FRONT END | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 2 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3401A18 | PUEP OPEN 309 BRG W/BAFFLE, GRS, REL, MF | 1 EA |
| 37AD2000A02 | BAFFLE PLATE, STAMPED PLATED | 1 EA |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA1222 | RODENT SCREEN - 37 C-FACE MOTORS | 4 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| HW4600A73 | SEAL 1. 748 X 2. 375 X 0. 250 FACE SEALING | 1 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA |
| SP5061A13 | MODEL 37 TYPE L STAT SWITCH LEAD ASSEMBL | 1 EA |
| 37CB5006A01 | CAPACITOR BOX KIT, 37CB3802, 2 EC1216C0 | 1 EA |
| HA3104A14 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 125(OHIO) | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0017 | CONN LABEL-1 PHASE-SINGLE VOLT-REV ROTNO | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Baldor
Model
JML1408T
Brand
Marathon Electric
Model
Z409
| Brand | General Bearing |
| Model | 21405-88 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/