We never sell your data to third parties
Baldor VRBM3542 is a 0.75 horsepower, 1725 RPM, three-phase brake motor with a NEMA 56C frame. This foot-mounted motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 208-230/460V at 60 Hz. It is designed for applications requiring controlled stopping, such as conveyors, hoists, and machine tools.
MODEL VRBM3542
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,148.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TENV
Frame
56C
Frame Material
Aluminum
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
47
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
14.5 in
Phase
3
Power Factor
71
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
208-230/460
| Output | . 75 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 34K208-3820G1 |
| Frame | 56C |
| Weight | 47. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TENV |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3428M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | K |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 746559 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3428M |
| Elec. Spec | 34WG3820 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TENV |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34K208 |
| Layout | 34LYK208 |
| Frame | 56C |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 5/29/2012 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VRBM3542
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34K208-3820G1 | BALDOR/WESTVILLE | 7/7/2005 | 28M 4P TENV VER 56C EXTRUDED FRAME |
| Nameplate No. | NP1893 |
|---|---|
| CAT. NO. | VRBM3542 |
| SPEC. | 34K208-3820G1 |
| HP | . 75 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMPS | 2. 9-2. 6/1. 3 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 56C |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| FL EFF | 75 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 2. 9 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TENV |
| SER. | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 25 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 76 Amps |
| Break-Down Torque | 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 18. 9 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 70°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | |
| Starting Current | 9. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 38 | 55 | 67 | 75 | 80 | 83 | 0 |
| Efficiency | 57 | 70 | 75 | 77. 7 | 78 | 78 | 0 |
| Speed (RPM) | 1778 | 1761 | 1743 | 1724 | 1703 | 1680 | 0 |
| Line Amperes | 0. 81 | 0. 9 | 1. 04 | 1. 2 | 1. 4 | 1. 62 | 0 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 25 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 76 Amps |
| Break-Down Torque | 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 18. 9 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 70°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 80°C |
| Starting Current | 9. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 56 | 67 | 74 | 78 | 80 | 76 |
| Efficiency | 57. 1 | 70. 3 | 75. 1 | 77. 7 | 78 | 78. 1 | 77. 9 |
| Speed (RPM) | 1778 | 1761 | 1743 | 1724 | 1703 | 1680 | 1711 |
| Line Amperes | 0. 81 | 0. 9 | 1. 04 | 1. 2 | 1. 4 | 1. 62 | 1. 32 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA165970 | SA 34K991Y158 | 1 EA |
| RA154357 | RA 34K991Y158 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 34GS1029A01 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 34EP3900T59 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3903T09 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 34GS1031A01 | GASKET, FLAT CONDUIT BOX LID (LEXIDE) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| 84XN2520J44 | 1/4-20 X 2 3/4 SOC HD CAP SCREW | 4 EA |
| HW2501D01 | KEY, 3/16 SQ X 0. 438 | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 34SF2110T01 | VER EXTRUDED STATOR 34F TENV, MACH FOR K | 1 EA |
| HA3100A64 | THRUBOLT 10-32 X 9. 875 | 4 EA |
| 33BK0043 | STEARNS 3-21-85AF0-OB-WG, . 625 BORE, 72L | 1 EA |
| LB9000B01 | WM-B1 WINYL WIRE MARKER | 0. 027 SH |
| LB9000B02 | WM-B2 VINYL WIRE MARKER | 0. 027 SH |
| LB1172A01 | CUSTOM MTR CARTON LABEL LASER PRINTER | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LC0005F02 | 3PH, DV, REV, 9 LEAD MTR W/STEARNS 320 BRK | 1 EA |
| NP1893 | NP W/O THRM, UL, CSA, CC, SELF-ADHESIVE | 1 EA |
| 27PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| PK3083T | STYROFOAM PACKING CRADLE W/TAPE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreBrand
Baldor
Model
VEBNM3542
Brand
Leeson
Model
K460
Brand
Baldor
Model
VBNM3542-D
| Brand | Leeson |
| Model | M1145023.00 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/