We never sell your data to third parties
Baldor M1523T is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 3 HP at 1725 RPM and 1.3 HP at 1140 RPM. It features a NEMA 184T frame with a 4.5-inch shaft height and is designed for applications requiring dual-speed operation such as fans, blowers, and conveyors. This motor operates on 60 Hz power with a standard 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance.
MODEL M1523T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,088.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
73
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;6
Overall Length
16.54 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1140/1725
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-2W-VT
Synchronous RPM
1800/1200
Voltage
208-230
| Output | 3/1. 3 |
|---|---|
| RPM | 1725/1140 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36A01W55 |
| Frame | 184T |
| Weight | 73. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230 |
| Poles | 04/06 |
| Class | STOCK |
| Type | 3634M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | V |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 498975 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3634M |
| Elec. Spec | 36WGW055 |
| CD Diagram | CD0013 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36A001 |
| Layout | 36LYA001 |
| Frame | 184T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/06 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 5/6/2009 |
| Leads | 6#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1523T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36A01W55 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 34M 4/6P TEFC HOR 184T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1523T |
| SPEC. | 36A01W55 |
| HP | 3/1. 3 |
| VOLTS | 208-230 |
| AMP | 8/5. 1 |
| RPM | 1725/1140 |
| FRAME | 184T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 9. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3 Amps |
| Break-Down Torque | 28 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 46 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 13 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 52°C |
| Locked-Rotor Torque | 19 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 66°C |
| Starting Current | 48 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 56 | 77 | 87 | 90 | 91 | 89 | 91 |
| Efficiency | 74. 3 | 81. 6 | 82. 4 | 81. 2 | 78. 7 | 75. 2 | 79. 7 |
| Speed (RPM) | 1781 | 1763 | 1742 | 1718 | 1690 | 1655 | 1701 |
| Line Amperes | 3. 5 | 4. 6 | 6 | 7. 7 | 9. 7 | 12. 1 | 8. 9 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 17 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 41 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 41°C |
| Locked-Rotor Torque | 10. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 24 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 30 | 44 | 57 | 65 | 72 | 77 | 69 |
| Efficiency | 52. 5 | 66. 9 | 72. 8 | 75 | 75. 6 | 74. 9 | 75. 4 |
| Speed (RPM) | 1190 | 1181 | 1172 | 1161 | 1150 | 1137 | 1154 |
| Line Amperes | 4 | 4. 2 | 4. 5 | 5 | 5. 6 | 6. 21 | 5. 36 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA147415 | SA 37A001X673G1 | 1 EA |
| RA136463 | RA 37A001X673G1 | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD., . 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A01SP | FR ENDPLATE, TEFC, 37 L&M, W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3100A01SP | STD PU ENDPLATE, ENCL, 37 'T'-307 BRG, W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1008SP | 37 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 37FN3002A01SP | EXFN, PLASTIC, 9. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA |
| HA3104A17 | 5/16-18X13. 250 T-BLT/OHIO | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0013 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 37-3301 | C FACE KIT | P1 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | TWC-815 |
| Brand | Century |
| Model | B220 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6018LLBC3/EM |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | W6206-2RLD |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 6706519 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/