We never sell your data to third parties
Baldor M1223T is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 3 HP at 1725 RPM and 1.3 HP at 1140 RPM. It features a NEMA 184T frame with a 4.5-inch shaft height and is designed for applications requiring dual-speed operation such as fans, blowers, and conveyors. This motor operates on 60 Hz power with a standard 1.15 service factor and features Class F insulation for reliable performance in industrial environments.
MODEL M1223T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,934.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
184T
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
72
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;6
Overall Length
15 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1140/1725
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-2W-VT
Synchronous RPM
1800/1200
Voltage
460
| Output | 3-1. 3 |
|---|---|
| RPM | 1725/1140 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36B01Y48 |
| Frame | 184T |
| Weight | 72. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/06 |
| Class | STOCK |
| Type | 3634M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | U |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 502640 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3634M |
| Elec. Spec | 36WGY048 |
| CD Diagram | CD0013 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36B001 |
| Layout | 36LYB001 |
| Frame | 184T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/06 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 6/22/2009 |
| Leads | 6#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1223T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36B01Y48 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 34M 4/6P OPEN HOR 184T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1223T |
| SPEC. | 36B01Y48 |
| HP | 3-1. 3 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 4/2. 6 |
| RPM | 1725/1140 |
| FRAME | 184T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | N/A |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 9. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 5 Amps |
| Break-Down Torque | 28 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 9. 85 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 13 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 52°C |
| Locked-Rotor Torque | 19 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 68°C |
| Starting Current | 24 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 54 | 75 | 85 | 90 | 92 | 92 | 91 |
| Efficiency | 74. 3 | 81. 5 | 82. 4 | 81. 2 | 78. 7 | 75. 2 | 79. 7 |
| Speed (RPM) | 1781 | 1763 | 1742 | 1718 | 1690 | 1655 | 1701 |
| Line Amperes | 1. 75 | 2. 3 | 3 | 3. 85 | 4. 85 | 6. 1 | 4. 45 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 95 Amps |
| Break-Down Torque | 17 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 17. 7 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 41°C |
| Locked-Rotor Torque | 10. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 12 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 29 | 43 | 55 | 65 | 72 | 78 | 69 |
| Efficiency | 52. 3 | 66. 9 | 72. 7 | 75 | 75. 5 | 74. 9 | 75. 3 |
| Speed (RPM) | 1190 | 1181 | 1172 | 1161 | 1150 | 1137 | 1154 |
| Line Amperes | 2 | 2. 1 | 2. 25 | 2. 5 | 2. 8 | 3. 1 | 2. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA030351 | SA 37B01W23 | 1 EA | |
| RA026392 | RA 37B01W23 | 1 EA | |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA | |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA | |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| 37EP3200A01SP | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 37EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 213-5T | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA | |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA | |
| HA3104A14 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 125(OHIO) | 4 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA | |
| LC0013 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA | |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 37-1404 | C FACE KIT | A8 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | Y489 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | S506 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/