We never sell your data to third parties
Baldor WCL1409T is a 5 horsepower, 3450 RPM single-phase open drip proof (ODP) electric motor with a NEMA 184TCZ frame. This general-purpose motor operates on 60 Hz power and is designed for applications requiring high-speed operation such as fans, blowers, and pumps. The 184TCZ frame indicates a T-frame with a C-face mounting flange and a West Coast fit, providing versatile installation options for direct coupling to driven equipment.
MODEL WCL1409T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,820.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
184TCZ
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
91
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
19.69 in
Phase
1
Power Factor
88
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 9 |
| Specification Number | 36E775-190 |
| Frame | 184TCZ |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3634L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | Y |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 593675 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3634L |
| Elec. Spec | 36WG0190 |
| CD Diagram | CD0017A01 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36E775 |
| Layout | 36LYE775 |
| Frame | 184TCZ |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 5/6/2011 |
| Leads | 2#10 A PH, 2#16 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for WCL1409T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36E775-190 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 34L 2P OPEN HOR 184TCZ |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | WCL1409T |
| SPEC. | 36E775-190 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 23 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 184TCZ |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | F |
| DES | L |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 75 |
| PF | 88 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 24 |
| DE | 6207 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 7. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 9 Amps |
| Break-Down Torque | 18. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 338 Ohms A Ph / 1. 16 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 16 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 75°C |
| Locked-Rotor Torque | 18 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 90°C |
| Starting Current | 125 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 59 | 76 | 84 | 88 | 90 | 90 | 0 |
| Efficiency | 63 | 74. 5 | 77. 7 | 78 | 76. 5 | 73. 6 | 0 |
| Speed (RPM) | 3559 | 3524 | 3485 | 3440 | 3387 | 3318 | 0 |
| Line Amperes | 10. 9 | 14. 3 | 18. 6 | 23. 6 | 29. 6 | 36. 8 | 27. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA145182 | SA 37K240T912 | 1 EA |
| RA134343 | RA 37K240T912 | 1 EA |
| EC1216C06SP | ELEC CAP, 216-259 MFD, 250V, 2. 06D X 4. | 2 EA |
| 37CB3004 | 37 CB CASTING W/1. 09 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 51XW2520A10 | . 25-20 X. 62, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3200A32 | FR 37L&M OPEN RODENT SCREEN W/GRS & RELI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA1104A01 | RODENT SCREEN 37 FRAME 206 BRG FRONT END | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| 37AD2005 | BAFFLE PLATE, FOR OPSB 1 PHASE | 1 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 2 EA |
| 10XN2520A10 | 1/4-20X 5/8 HEX HD X | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3401A11 | PUEP 309 BRG W/METAL SLINGER, GRS & RELI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA1222 | RODENT SCREEN - 37 C-FACE MOTORS | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA2009A02 | SLINGER MODEL 37 PUMP MOTORS-2. 75 DIA. A | 1 EA |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA |
| HW2501D12 | KEY, 3/16 SQ X 1. 250 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| 37CB3802SP | CAPACITOR COVER, CAST | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| SP5061A13 | MODEL 37 TYPE L STAT SWITCH LEAD ASSEMBL | 1 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 4 EA |
| HA6003A38 | CLAMP, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 37AD2001A01 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 1 EA |
| HA3104A14 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 125(OHIO) | 4 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0017 | CONN LABEL-1 PHASE-SINGLE VOLT-REV ROTNO | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| PK3085 | STYROFOAM SHAFT SUPPORT ZELLERBACH | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0476 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | R3V1180-5 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/