We never sell your data to third parties
Baldor BM3543 is a 0.75 horsepower, 1140 RPM, three-phase brake motor with a NEMA 56 frame. It operates on 60 Hz power and features a 3428M design code. This foot-mounted, totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor is engineered for applications requiring controlled stopping, such as conveyors, hoists, and machine tools, offering reliable braking performance in industrial environments.
MODEL BM3543
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,699.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
39
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
17.45 in
Phase
3
Power Factor
59
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
208-230/460
| Output | . 75 |
|---|---|
| RPM | 1140 |
| Pallet Quantity | 16 |
| Specification Number | 34-3108W12-C |
| Frame | 56 |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 3428M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | S |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 720174 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3428M |
| Elec. Spec | 34WGW012 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34-3108 |
| Layout | 34LY3108 |
| Frame | 56 |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 11/15/2011 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for BM3543
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34-3108W12-C | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 28M 6P TEFC HOR 56 BRAKE |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | BM3543 |
| SPEC. | 34-3108W12-C |
| HP | . 75 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 3. 3-3/1. 5 |
| RPM | 1140 |
| FRAME | 56 |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 77 |
| PF | 59 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 3. 3 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 3. 5-3. 2/1. 6 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 1 Amps |
| Break-Down Torque | 11. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 21. 9 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Locked-Rotor Torque | 9. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 75°C |
| Starting Current | 7. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 26 | 40 | 51 | 59 | 65 | 68 | 63 |
| Efficiency | 60 | 72 | 76 | 77 | 75 | 73 | 76 |
| Speed (RPM) | 1185 | 1170 | 1155 | 1135 | 1115 | 1095 | 1125 |
| Line Amperes | 1. 1 | 1. 2 | 1. 4 | 1. 5 | 1. 7 | 2 | 1. 6 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 11. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 5. 32 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Locked-Rotor Torque | 9. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 72°C |
| Starting Current | 14. 8 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 27 | 41 | 49 | 60 | 66 | 68 | 64 |
| Efficiency | 60. 1 | 72. 1 | 76. 1 | 77 | 75 | 73 | 75. 8 |
| Speed (RPM) | 1185 | 1170 | 1155 | 1135 | 1115 | 1095 | 1123 |
| Line Amperes | 2. 2 | 2. 4 | 2. 8 | 3 | 3. 4 | 4 | 3. 24 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA008802 | SA 34-3108W12-C | 1 EA |
| RA005249 | RA 34-3108W12-C | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 34GS1029A01 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 34EP3900T09 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3102A02SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 18XN2520A08 | 1/4-20X1/2 FLAT HD SLTD X | 2 EA |
| HW2500A13 | KEY, USA #605, WOODRUFF | 1 EA |
| 34FN3002A03 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 500 HUB I. D. W/5 | 1 EA |
| 34FH4002A05 | IEC FH W/DEEPER DIMPLES FOR BRAKE COVER | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 3 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 34GS1031A01 | GASKET, FLAT CONDUIT BOX LID (LEXIDE) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| LB1185 | LABEL, BRAKE CONNECTION (ON ROLLS) | 1 EA |
| HA3100A38 | THRUBOLT 10-32 X 9. 375 | 4 EA |
| 48BK7101BP-D | DRILL BRAKE COVER | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 35PA1007 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
| Brand | PIP |
| Model | 302-0500-YEL/3X |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/