We never sell your data to third parties
Baldor M1558T is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 5 HP at 1725 RPM and 1.3 HP at 850 RPM. It features a NEMA 184T frame (4.5 inch shaft height) with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure for protection in industrial environments. Designed for applications like fans, blowers, and conveyors requiring variable operating speeds, this 60 Hz motor operates on common three-phase voltages. It is built with a 1.
MODEL M1558T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,802.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
H
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
83
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;8
Overall Length
18.04 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1725/850
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-1W-VT
Synchronous RPM
1800/900
Voltage
208-230
| Output | 5/1. 3 |
|---|---|
| RPM | 1725/850 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 36A01X366 |
| Frame | 184T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230 |
| Poles | 04/08 |
| Class | STOCK |
| Type | 3640M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | U |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 498975 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3640M |
| Elec. Spec | 36WGX366 |
| CD Diagram | CD0032 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36A001 |
| Layout | 36LYA001 |
| Frame | 184T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/08 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | H |
| Eff. Date | 5/6/2009 |
| Leads | 6#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1558T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36A01X366 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 40M 4/8P TEFC HOR 184T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1558T |
| SPEC. | 36A01X366 |
| HP | 5/1. 3 |
| VOLTS | 208-230 |
| AMP | 13. 5/5. 2 |
| RPM | 1725/850 |
| FRAME | 184T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 1 Amps |
| Break-Down Torque | 58 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 936 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 34 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 96°C |
| Locked-Rotor Torque | 34 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 114°C |
| Starting Current | 108 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 63 | 75 | 81 | 85 | 85 | 83 |
| Efficiency | 74. 1 | 83 | 85. 3 | 86 | 85. 1 | 83. 7 | 85. 5 |
| Speed (RPM) | 1785 | 1771 | 1756 | 1741 | 1721 | 1701 | 1729 |
| Line Amperes | 7. 7 | 9. 1 | 11. 1 | 13. 5 | 16. 1 | 19. 3 | 15. 1 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 7. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 19. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 75 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 12. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 64°C |
| Locked-Rotor Torque | 13 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 22 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 27 | 40 | 53 | 63 | 67 | 70 | 65 |
| Efficiency | 52. 2 | 65. 8 | 70. 8 | 72. 3 | 72. 2 | 71. 1 | 72. 2 |
| Speed (RPM) | 890 | 881 | 871 | 862 | 847 | 834 | 853 |
| Line Amperes | 4. 4 | 4. 6 | 4. 8 | 5. 2 | 6 | 6. 9 | 5. 68 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA146449 | SA 37A001S163 | 1 EA |
| RA135527 | RA 37A001S163 | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD., . 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A01SP | FR ENDPLATE, TEFC, 37 L&M, W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3100A01SP | STD PU ENDPLATE, ENCL, 37 'T'-307 BRG, W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1008SP | 37 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 37FN3002A01SP | EXFN, PLASTIC, 9. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA |
| HA3104A17 | 5/16-18X13. 250 T-BLT/OHIO | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0032 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 37-3301 | C FACE KIT | P1 |
| Brand | IKO Bearing |
| Model | AS110145 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 7208CG/GNP4 |
| Brand | Harwal |
| Model | 67 x 77 x 10U41 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | VCL2MOZXL |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/