We never sell your data to third parties
Baldor VEM3665T-5 is a 5 HP, 1750 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a 184TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor without base operates on 575V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor, NEMA Design B, and Class F insulation. It is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL VEM3665T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,481.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Iron
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
110
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
15.98 in
Phase
3
Power Factor
79
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 06H016X200G1 |
| Frame | 184TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0641M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783716 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0641M |
| Elec. Spec | 06WGX200 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 06H016 |
| Layout | 06LYH016 |
| Frame | 184TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/4/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEM3665T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 06H016X200G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/5/2010 | 41M 4P TEFC VER 184TC SUPER-E | |
| 06H016W357G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 40M 4P TEFC VER 184TC SUPER-E | |
| 06H016W357G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 40M 4P TEFC VER 184TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEM3665T-5 |
| SPEC. | 06H016X200G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 5. 3 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 79 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Start Configuration | DOL |
|---|---|
| No-Load Current | 2. 45 Amps |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 93 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Temp. Rise @ Rated Load | 52°C |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 64°C |
| Starting Current | 35. 7 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 41 | 63 | 74 | 79 | 82 | 83 | 81 |
| Efficiency | 86. 3 | 90. 6 | 90. 3 | 89. 5 | 88. 5 | 86. 2 | 88. 9 |
| Speed (RPM) | 1788 | 1776 | 1763 | 1748 | 1732 | 1712 | 1738 |
| Line Amperes | 2. 72 | 3. 34 | 4. 21 | 5. 26 | 6. 44 | 7. 8 | 5. 97 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201042 | SA 06H016X182G1 | 1 EA |
| RA188347 | RA 06H016X182G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 06CB3000 | CONDUIT BOX CAST | 1 EA |
| 06GS1000 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP1101A21 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP1300A13 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| 10XN2520A26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA3101A34 | THRUBOLT- 1/4-20 X 10. 375 | 4 EA |
| 36FH4009A31 | IEC FH W/GREASER & SPL NOTCH, W/ AUTOPHE | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 06CB3500 | CONDUIT BOX LID - ALUMINUM DIE CAST | 1 EA |
| 06GS1001 | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3611
Brand
Baldor
Model
VEM3584T
Brand
Baldor
Model
VEM3615T
Brand
Baldor
Model
VEM3711T
Brand
Baldor
Model
VEM3615
| Brand | Boston Gear |
| Model | XTA070-020-0-RM060-160 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/