We never sell your data to third parties
Baldor JPL1408T is a 3 horsepower, 1725 RPM single-phase open drip proof (ODP) pump motor with a 184JP NEMA frame. This close-coupled pump motor features a 60 Hz operating frequency and is designed for direct mounting to JP-style pump flanges. It is engineered for demanding pump applications such as water transfer, irrigation, and chemical processing, offering reliable performance in industrial and agricultural settings.
MODEL JPL1408T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,464.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
184JP
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
87
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
19.56 in
Phase
1
Power Factor
78
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 16 |
| Specification Number | 36E774-2759 |
| Frame | 182JP |
| Weight | 85. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3634LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AF |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 593675 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3634LC |
| Elec. Spec | 36WG2759 |
| CD Diagram | CD0016A01 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36E774 |
| Layout | 36LYE774 |
| Frame | 182JP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 5/6/2011 |
| Leads | 4#14 A PH, 3#16 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JPL1408T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36E774-2759 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 34LC 4P OPEN HOR 182JP |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JPL1408T |
| SPEC. | 36E774-2759 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 32/16 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 182JP |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 78 |
| PF | 78 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 16. 8 |
| DE | 6207 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 8. 5 Amps |
| Break-Down Torque | 21 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 156 Ohms A Ph / 0. 586 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 14. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 57°C |
| Locked-Rotor Torque | 30. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 72°C |
| Starting Current | 107 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 45 | 64 | 73 | 79 | 85 | 83 | 83 |
| Efficiency | 62. 6 | 74. 9 | 78. 6 | 78 | 75 | 74. 9 | 76. 1 |
| Speed (RPM) | 1788 | 1780 | 1769 | 1756 | 1733 | 1721 | 1742 |
| Line Amperes | 9. 1 | 10. 4 | 15. 8 | 16 | 19 | 23 | 17. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA135872 | SA 36E774W925G1 | 1 EA | |
| RA125580 | RA 36E774W925G1 | 1 EA | |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA | |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 36EP3200A25 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA1103A08 | RODENT SCREEN, 36 FRAME, OPEN, FRONT END | 1 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA | |
| 13XF0832A08 | 8-32 X. 50 PAN HD, SLTD, TYPE F SCREW, ZIN | 2 EA | |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 36EP1402A16 | SPL. FACE MTD. EP. 36 FR-OPEN-207 BRG/GREAS | 1 EA | |
| 36AD2000 | AIR BAFFLE | 1 EA | |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA1102A07 | RODENT SCREEN 36 OPEN FACE | 2 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| 10XN2520A26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HA2009A01 | 36-4613 SL ANOD. ALUM (STER | 1 EA | |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA | |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA | |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA | |
| SP5064A01 | MODEL 36 TYPE LC STATIONARY SWITCH LEAD | 1 EA | |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA | |
| 36CB5005A04 | CAPACITOR BOX KIT, 36CB3800, OC3035F09, | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA | |
| LC0017 | CONN LABEL-1 PHASE-SINGLE VOLT-REV ROTNO | 1 EA | |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA | |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | UCFT206-30MM |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHF201-8G |
| Brand | Bando |
| Model | 400-DS14M-2002 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/