We never sell your data to third parties
Baldor M1221T is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 1.5 HP at 1725 RPM and 0.67 HP at 1140 RPM. It features a NEMA 182T frame with a 4.5-inch shaft height and is designed for applications requiring dual-speed operation such as fans, blowers, and conveyors. This motor operates on 60 Hz power with a standard 1.15 service factor and features Class F insulation for reliable performance in industrial environments.
MODEL M1221T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,456.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
182T
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
55
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;6
Overall Length
13.62 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1140/1725
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-2W-VT
Synchronous RPM
1800/1200
Voltage
460
| Output | 1 1/2-. 67 |
|---|---|
| RPM | 1725/1140 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36B01-456 |
| Frame | 182T |
| Weight | 55. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/06 |
| Class | STOCK |
| Type | 3623M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | V |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 502640 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3623M |
| Elec. Spec | 36WG0456 |
| CD Diagram | CD0013 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36B001 |
| Layout | 36LYB001 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/06 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 6/22/2009 |
| Leads | 6#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1221T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36B01-456 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 23M 4/6P OPEN HOR 182T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1221T |
| SPEC. | 36B01-456 |
| HP | 1 1/2-. 67 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 2. 2/1. 4 |
| RPM | 1725/1140 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | - |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | N/A |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1 Amps |
| Break-Down Torque | 16 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 20. 2 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 28°C |
| Locked-Rotor Torque | 14 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 39°C |
| Starting Current | 12. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 48 | 70 | 81 | 87 | 90 | 92 | 0 |
| Efficiency | 66. 9 | 76. 8 | 79 | 78. 7 | 76. 9 | 73. 9 | 0 |
| Speed (RPM) | 1779 | 1760 | 1739 | 1715 | 1687 | 1653 | 0 |
| Line Amperes | 1. 1 | 1. 3 | 1. 6 | 2. 1 | 2. 6 | 3. 1 | 2. 3 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 1 Amps |
| Break-Down Torque | 10 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 35. 1 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 5. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 26°C |
| Locked-Rotor Torque | 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 34°C |
| Starting Current | 6. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 30 | 44 | 55 | 65 | 72 | 78 | 0 |
| Efficiency | 46. 1 | 61. 5 | 68. 4 | 71. 5 | 72. 7 | 72. 7 | 0 |
| Speed (RPM) | 1190 | 1181 | 1173 | 1163 | 1152 | 1140 | 0 |
| Line Amperes | 1. 1 | 1. 2 | 1. 2 | 1. 3 | 1. 5 | 1. 6 | 1. 4 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA034195 | SA 36B01-3120 | 1 EA | |
| RA030223 | RA 36B01-3120 | 1 EA | |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA | |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 36EP3200A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 36EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 182-4T | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA | |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA | |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA | |
| LC0013 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA | |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3403 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1405A09SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | HML-64 T |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/