We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 100905.00 1/2 HP, 3450 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 48 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.0 service factor. Rolled steel frame, Class B insulation, and ball bearings. Designed for continuous duty industrial applications.
MODEL 100905.00
This product has a minimum order quantity of (40 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
$344.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(40 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
75
Enclosure
TEFC
Frame
48
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
0.50
Hz
60
Insulation Class
B
KW
0.37
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
0.500
Shaft Length
1.5
Voltage
208-230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 100905.00
UPC: 691720005170 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Ultimate e AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 0.5 hp, 208 to 230/460 VAC, 1.8/0.9 A, 60 Hz, 3 ph, 3450 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 48 Frame, 1/2 in Dia x 1-1/2 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 12 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 9.56 in L x 5.75 in W x 6.13 in H
Features:
- Standard, epact efficient ratings
- Inverter rated
- Class B insulation systems 42, 48 and 56 frames
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Dynamically balanced rotors
- Torques exceed NEMA performance standards
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 9.56 in L x 5.75 in W x 6.13 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 1.8/0.9 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 48 |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 12 ft-lb |
| Shaft Size | 1/2 in Dia x 1-1/2 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 226535
Electric motor
motor looks great just received today motor brand is different Lincoln It should be fine
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreBrand
Baldor
Model
M3538
Brand
Baldor
Model
M3460
Brand
Baldor
Model
M3537
Brand
Leeson
Model
102918.00
Brand
Baldor
Model
M3461
Brand
Leeson
Model
100961.00
Brand
Baldor
Model
NM3538
Brand
WEG
Model
.5036ES3EB56
| Brand | Gates Rubber |
| Model | TL24L075 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | VR137-P-V3 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | BJ2F101408 |
SKU: 226535
Electric motor
motor looks great just received today motor brand is different Lincoln It should be fine
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/