We never sell your data to third parties
Leeson 101405.00 0.33 HP, 1725 RPM single-phase agricultural motor with a 48 NEMA frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Operates on 115V at 60 Hz with Class F insulation and ball bearings. Designed for farm duty applications such as ventilation fans and grain handling equipment.
MODEL 101405.00
$365.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
3.2
Design code
NO DESIGN CODE
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
75
Electrical type
Capacitor Start Capacitor Run
Enclosure
ODP
Frame
48
Frame Length
6
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
9.12
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
22
KVA code
K
KW
0.25
Length
16.12
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
94
Resistance main
2.24
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.35
Shaft Diameter
0.500
Shaft Length
1.5
Shaft type
NEMA 48
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Automatic
UL
Recognized
Voltage
115
Width
10.25
48 Frame Motors
Regal Beloit Leeson&Reg; 101405.00
UPC: 691720005507 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Fan and Blower Motors, General Purpose HVAC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 0.33 hp, 115 VAC, 3.2 A, 60 Hz, 1 ph, 1725 rpm, 1 Speed, DP, 48 Frame, 1/2 in Dia x 1-1/2 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.35, Ball Bearing, 16 ft-lb, Resilient Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 5.62 in Dia x 10.39 in L x 8.02 in H
Features:
- WattSaver e premium efficient motors
- Terminal board provided for connections
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Automatic overload protection
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 5.62 in Dia x 10.39 in L x 8.02 in H |
| Voltage Rating | 115 VAC |
| Amperage Rating | 3.2 A |
| Mounting Type | Resilient Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 48 |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.33 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 16 ft-lb |
| Shaft Size | 1/2 in Dia x 1-1/2 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Fan and Blower Motors, General Purpose HVAC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1.35 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
Warranty:
1 Year
SKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreBrand
Baldor
Model
EL3501
SKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/