We never sell your data to third parties
Leeson 101645.00 1/2 HP, 1075 RPM single-phase agricultural fan motor with a 48 NEMA frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 115V at 60 Hz with a 1.0 service factor and resilient base mounting. Designed for air-over fan applications in agricultural environments.
MODEL 101645.00
$332.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TENV
Frame
48
HP
1/2
Hz
60
Phase
1
RPM
1075
Voltage
115
48 Frame Motors
Regal Beloit Leeson&Reg; 101645.00
UPC: 691720005842 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 6-Pole, Application Type: Farm Duty Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose HVAC Motors, 0.5 hp, 115/230 VAC, 5.6/2.8 A, 60 Hz, 1 ph, 1075 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV), 48Z Frame, 1/2 in Dia x 2-2-1/4 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 36 ft-lb, Resilient Base/Extended Thru-Bolt Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 5.62 in Dia x 11.16 in L x 8.08 in H
Features:
- Permanent split capacitor designs offer low in-rush current
- Two speed operation
- Automatic overload protection
- Corrosion resistant finish
- Must be mounted in airstream for proper motor cooling
- Epoxy painted
- For shaft mounted fan applications
Specs:
| Type | 6-Pole |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 5.62 in Dia x 11.16 in L x 8.08 in H |
| Voltage Rating | 115/230 VAC |
| Amperage Rating | 5.6/2.8 A |
| Mounting Type | Resilient Base/Extended Thru-Bolt |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1075 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 48Z |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.5 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 36 ft-lb |
| Shaft Size | 1/2 in Dia x 2-2-1/4 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Farm Duty Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose HVAC Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451710 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/