We never sell your data to third parties
Leeson 102016.00 0.33 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 48 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with 63% efficiency and Class B insulation. Rolled steel frame with ball bearings. Suitable for light industrial and commercial applications.
MODEL 102016.00
$257.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
5.6/2.8
Design code
N
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
63
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
48
Frame Length
4.75
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
8.75
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
43
KVA code
M
KW
0.25
Length
13.75
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
59
Resistance main
5.416
RPM
3400 - 3600
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.500
Shaft Length
1.5
Shaft type
NEMA 48
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
7.88
48 Frame Motors
Regal Beloit Leeson&Reg; 102016.00
UPC: 691720006146 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 0.33 hp, 115/208 to 230 VAC, 5.6/2.5 to 2.8 A, 60 Hz, 1 ph, 3450 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 48 Frame, 1/2 in Dia x 1-1/2 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 7.84 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 9.06 in L x 7.34 in H
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceed NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 9.06 in L x 7.34 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 5.6/2.5 to 2.8 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 48 |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.33 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 7.84 ft-lb |
| Shaft Size | 1/2 in Dia x 1-1/2 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 227571
Very good experience
Good morning I received 4 pieces of this part number from 3 different purchase orders , first two of them were on October then 8 weeks delivery time but for the third one only one week delivery time , it was excellent , I hope it was the same case for first two Everything is OK
Read moreSKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreSKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreBrand
Baldor
Model
L3405
Brand
Baldor
Model
L3505
Brand
Leeson
Model
100362.00
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | DRUBGFI15 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-457294 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-400020 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 4/C173 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 12/3VX520 |
SKU: 227571
Very good experience
Good morning I received 4 pieces of this part number from 3 different purchase orders , first two of them were on October then 8 weeks delivery time but for the third one only one week delivery time , it was excellent , I hope it was the same case for first two Everything is OK
Read moreSKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreSKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/