We never sell your data to third parties
Leeson 103393.00 0.33 HP, 1725 RPM three-phase washdown duty motor with a 48C NEMA frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.0 service factor. Stainless steel frame, sealed ball bearings, and Class F insulation for washdown environments. UL and CSA listed.
MODEL 103393.00
This product has a minimum order quantity of (16 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
$894.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(16 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
1.3/0.65
Design code
B
Drive End Bearing Size
6204
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
70.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TENV
Frame
48C
Frame Length
5.5
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
56
KVA code
K
KW
0.25
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6204
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
68
Resistance main
11
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.500
Shaft Length
1.5
Shaft type
NEMA 48
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 103393.00
UPC: 691720980064 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON® Washguard® AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Special Features: Washdown Duty Motors, 0.33 hp, 208 to 230/460 VAC, 1.3 to 1.3/0.65 A, 60 Hz, 3 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV), 48C Frame, 1/2 in Dia x 1-1/2 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 16 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 6.07 in Dia x 9.83 in L
Features:
- All exterior components are 300 series stainless steel
- All sealing components are FKM for superior chemical resistance
- Full fact nameplate is laser etched on the motor frame
- End shields are O-ring sealed to the frame
- Double lip shaft seals on both ends of TEFC motors
- Removable hydrophobic breathers in opposite shaft end bell and conduit box equalize pressure without allowing moisture to enter
- Exterior fastener use minimized reducing the number of entry points for moisture
- Double sealed bearings are pre-lubricated with moisture resistant high temperature grease for long life
- Interior coatings applied to rotor and stator protect against corrosion and ease to clean construction
- New conduit box mounting system provides optimum sealing
- Ease to clean construction
- Windings are immersed and cured in polyester insulating varnish for extra moisture resistance
- Exclusive IRIS® inverter duty insulation system provides extra protection and long life and especially in inverter-driven applications
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 6.07 in Dia x 9.83 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 1.3 to 1.3/0.65 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 48C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.33 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 16 ft-lb |
| Shaft Size | 1/2 in Dia x 1-1/2 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC 769 | CSA Certified | CSA LR33543 | UL E57948
1 Year
SKU: 227571
Very good experience
Good morning I received 4 pieces of this part number from 3 different purchase orders , first two of them were on October then 8 weeks delivery time but for the third one only one week delivery time , it was excellent , I hope it was the same case for first two Everything is OK
Read more| Brand | Harwal |
| Model | 45 x 56 x 07U43 |
SKU: 227571
Very good experience
Good morning I received 4 pieces of this part number from 3 different purchase orders , first two of them were on October then 8 weeks delivery time but for the third one only one week delivery time , it was excellent , I hope it was the same case for first two Everything is OK
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/