We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 108021.00 1 HP, 2500 RPM DC SCR motor with S56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 180V DC at 60 Hz. Permanent magnet DC motor designed for SCR drive control applications. Class F insulation, 83.4% efficiency, 0.625" shaft diameter, ball bearings.
MODEL 108021.00
$536.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
5
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
83.4
Enclosure
TEFC
Frame
S56C
Frame Length
6.47
Height
10.88
HP
1
Insulation Class
F
KW
0.75
Length
19.5
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
RPM
2500
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.06
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
180
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 108021.00
UPC: 691720006665 | UNSPSC: 26101200 | GTIN:
Electric Motors > DC Motors
LEESON DC Motor, 2-Pole Continuous Duty, 0.75 kW, 180 VDC, 5 A, 2500 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), S56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 25.2 in-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 13.82 in L x 6.67 in H
Features:
- Brush holder design provides easy access to brushes
- Large oversized brushes assure long brush life
- Capable of dynamic braking
- PWM or SCR type controller rated
- High starting torque
- Permanently lubricated sealed ball bearings
- Higher hp and speed achievable using PWM type DC controls
- Dynamically balanced armatures
- 30:1 constant torque operation
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.82 in L x 6.67 in H |
| Voltage Rating | 180 VDC |
| Amperage Rating | 5 A |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Speed | 2500 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | S56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Torque Rating | 25.2 in-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Service Factor | 1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreSKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreSKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read MoreBrand
Baldor
Model
CDP3460
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | 107007 |
SKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreSKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreSKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/