We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 108050.00 0.33 HP, 1800 RPM DC SCR motor with S56C NEMA frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 24V DC at 60 Hz with Class F insulation. Permanent magnet design for low voltage DC power applications.
MODEL 108050.00
$525.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
13.5
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
70.3
Enclosure
TENV
Frame
S56C
Frame Length
4.47
Height
10.88
HP
0.33
Insulation Class
F
KW
0.25
Length
14.44
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.06
Speed [Max]
1800
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
24
Width
7.94
Regal Beloit Leeson&Reg; 108050.00
UPC: 691720006733 | UNSPSC: 26101200 | GTIN:
Electric Motors > DC Motors
LEESON DC Motor, Low Voltage PMDC Design, 0.33 hp Power, 24 VDC, 13.5 A, 1800 rpm Speed, TENV Enclosure, 56C Frame, 5/8 in Shaft, Reversible Rotation, 1 Service Factor, Sealed Bearing, 128 in-lb Torque, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10.77 in L x 6.5 in W x 6.67 in H Dimensions
Features:
- Oversized brushes for extra long life
- External access to brushes allows for easy replacement further prolonging motor life
- Heavy duty, stamped steel, bolt on base (removable)
- NEMA C-face mounting flange at no additional cost
- High strength rolled steel frame
- Rugged die cast endshields with steel bearing inserts
- Permanently lubricated sealed ball bearings
- High starting torques for heavy load applications
- Linear speed torque characteristics throughout the speed range
- Capable of dynamic braking for faster stops
- Simple two lead connection
Specs:
| Type | Low Voltage PMDC Design |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 10.77 in L x 6.5 in W x 6.67 in H |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Amperage Rating | 13.5 A |
| Power Rating | 0.33 hp |
| Speed | 1800 rpm |
| Enclosure Type | TENV |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Sealed |
| Frame | 56C |
| Rotation | Reversible |
| Torque Rating | 128 in-lb |
| Shaft Size | 5/8 in |
| Insulation Class | Class F |
| Service Factor | 1 |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
SKU: 2525417
Always great customer service!
MRO has the best price point on motors we supply and with free shipping and the best customer service from Olha, why would we go elsewhere?!
Read moreSKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read MoreBrand
Baldor
Model
CDP3420-V24
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 5313 |
SKU: 2525417
Always great customer service!
MRO has the best price point on motors we supply and with free shipping and the best customer service from Olha, why would we go elsewhere?!
Read moreSKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/