We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 109106.00 2 HP, 1800 RPM DC SCR motor with S56CZ NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 24V at 60 Hz with Class F insulation. Designed for low voltage DC applications.
MODEL 109106.00
$1,260.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
70
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
85.8
Enclosure
TEFC
Frame
S56CZ
Frame Length
11.5
Height
10.88
HP
2
Insulation Class
F
KW
1.5
Length
19.5
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.13
Speed [Max]
1800
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
24
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 109106.00
UPC: 691720347485 | UNSPSC: 26101200 | GTIN:
Electric Motors > DC Motors
LEESON DC Motor, Continuous Duty Low Voltage, Special Features: Permanent Magnet DC Motors, 70 kW, 24 VDC, 70 A, 1800 rpm, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), ZLS56CZ Frame, 0.625 in Dia x 2.06 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 70 in-lb, Bolt-On/C-Face Foot/Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 16.74 in L x 6.5 in W x 7.31 in H
Features:
- Oversized brushes for long life
- External access to brushes allows for easy replacement further prolonging motor life
- Heavy duty, stamped steel and bolt on base
- NEMA c-face mounting flange at no additional cost
- High strength rolled steel frame
- High starting torque for heavy load applications
- Linear speed torque characteristics throughout the speed range
- Capable of dynamic braking
- Simple two lead connection
- For battery, solar powered or generator supplied low voltage applications
Specs:
| Type | Continuous Duty Low Voltage |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 16.74 in L x 6.5 in W x 7.31 in H |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Amperage Rating | 70 A |
| Power Rating | 70 kW |
| Mounting Type | Bolt-On/C-Face Foot/Rigid Base |
| Speed | 1800 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | ZLS56CZ |
| Rotation | Reversible |
| Torque Rating | 70 in-lb |
| Shaft Size | 0.625 in Dia x 2.06 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Permanent Magnet DC Motors |
| Service Factor | 1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
When your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read More| Brand | Bestorq |
| Model | 2525-5M-25 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/