We never sell your data to third parties
Leeson 110009.00 0.33 HP, 1140 RPM single-phase general purpose motor with NEMA 56 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with Class B insulation and ball bearings. Rolled steel frame construction.
MODEL 110009.00
$457.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
7.8/3.9
Design code
N
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
57.7
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Length
7
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
43
KVA code
M
KW
0.25
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
6
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
50
Resistance main
4.8
RPM
1100 - 1200
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1140
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 110009.00
UPC: 691720007280 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 6-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 0.33 hp, 115/208 to 230 VAC, 7.8/3.9 A, 60 Hz, 1 ph, 1140 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56 Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 24 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.48 in L
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceed NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 6-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.48 in L |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 7.8/3.9 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1140 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56 |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.33 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 24 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreBrand
Baldor
Model
L3502
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 213TTGCD6540 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 256TTFCD6528 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | U786 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 254TTGCD16541 |
SKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/