We never sell your data to third parties
Leeson 111956.00 0.50 HP, 1725 RPM, three-phase ODP agricultural motor with 56H NEMA frame and rolled steel construction. Operates on 208-230V at 60 Hz with 77% efficiency and Class B insulation. Features 0.625" shaft diameter, 1.88" shaft length, and ball bearings (6203 on both ends).
MODEL 111956.00
$221.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
77
Enclosure
ODP
Frame
56H
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
0.50
Hz
60
Insulation Class
B
KW
0.37
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Voltage
208-230
Regal Beloit Leeson&Reg; 111956.00
UPC: 691720010341 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4 and 6 Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose HVAC Motors, 0.5 hp, 208 to 230 VAC, 1.8 A, 60 Hz, 3 ph, 1725 rpm, DP, 56H Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 1.5 ft-lb, Resilient Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 6.53 in Dia x 12.32 in L x 6.73 in H
Features:
- Designed for belted loads
- Ball bearing designs
Specs:
| Type | 4 and 6 Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 6.53 in Dia x 12.32 in L x 6.73 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 1.8 A |
| Mounting Type | Resilient Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56H |
| Rotation | Reversible |
| Horsepower | 0.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 1.5 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | General Purpose HVAC Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526526
Leeson motor
Just what the dr ordered to get our compressor up and running again. Couldn't of asked to get it much quicker!
Read moreSKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreSKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreSKU: 2526526
Leeson motor
Just what the dr ordered to get our compressor up and running again. Couldn't of asked to get it much quicker!
Read moreSKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreSKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/