We never sell your data to third parties
Leeson 113924.00 1 HP, 1425 RPM single-phase electric motor with a 56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 110/220V at 50 Hz. Rolled steel frame with Class F insulation and ball bearings. 4-pole design with 0.625" shaft diameter.
MODEL 113924.00
$658.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
12.8/6.4
Design code
NO DESIGN CODE
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
73
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Length
7
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
50
Height
12.88
HP
1
Hz
50
Insulation Class
F
IP code
54
KVA code
J
KW
0.75
Length
17.94
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
71
Resistance main
2.12
RPM
1425
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Manual
UL
Recognized
Voltage
110/220
Width
13.06
Regal Beloit Leeson&Reg; 113924.00
UPC: 691720012864 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 1 hp, 110/220 VAC, 12.8/6.4 A, 50 Hz, 1 ph, 1425 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 3.6 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.48 in L
Features:
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Dynamically balanced rotors
- Torques exceed NEMA performance standards
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.48 in L |
| Voltage Rating | 110/220 VAC |
| Amperage Rating | 12.8/6.4 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Speed | 1425 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 3.6 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2525292
Happy customer
Always pleased with the motors that I purchase for my customers
Read moreSKU: 2526003
Purchase
Excellent, fast service, very impressed. Will definitely buy from them again!!!
Read moreBrand
Baldor
Model
VL3510-50
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2501LFP39 |
SKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2525292
Happy customer
Always pleased with the motors that I purchase for my customers
Read moreSKU: 2526003
Purchase
Excellent, fast service, very impressed. Will definitely buy from them again!!!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/