We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 114618.00 0.50 HP, 850 RPM three-phase general purpose motor with NEMA 56 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, and ball bearings. Suitable for continuous duty applications.
MODEL 114618.00
$797.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
3.0/1.5
Design code
B
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
68
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Length
6
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.50
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
54
KVA code
J
KW
0.37
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
8
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
48.2
Resistance main
38
RPM
850
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
See all of our 1/2 HP 56 Motors
Regal Beloit Leeson&Reg; 114618.00
UPC: 691720014080 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Ultimate e AC Motor, 8-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 0.5 hp, 208 to 230/460 VAC, 3/1.5 A, 60 Hz, 3 ph, 850 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56 Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 3 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 11.48 in L
Features:
- Standard, epact efficient ratings
- Inverter rated
- Class B insulation systems 42, 48 and 56 frames
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Dynamically balanced rotors
- Torques exceed NEMA performance standards
Specs:
| Type | 8-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 11.48 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 3/1.5 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 850 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56 |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 3 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreSKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreBrand
Baldor
Model
M3560
Brand
Baldor
Model
M3536
Brand
Baldor
Model
M3532
| Brand | FAG Bearing |
| Model | B7007E.T.P4S.DUM |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | PER.CFT206-HA |
SKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreSKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/