We never sell your data to third parties
Leeson 114626.00 0.33 HP, 1725 RPM three-phase explosion proof motor with a 56C NEMA frame and Explosion Proof Non-Ventilated (EPNV) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz. UL listed for hazardous locations, Division 1, Class I Groups C and D, Class II Groups F and G, T3C. Rolled steel frame, Class B insulation, 0.625" shaft diameter.
MODEL 114626.00
$876.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
1.2-1.2/0.60
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
74.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
EPNV
Frame
56C
Frame Length
6.31
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Hazardous Location
DIV 1 EXP PROOF CL I GR CD CL II GR FG T3C
Height
8.12
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
54
KVA code
K
KW
0.25
Length
16.38
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
71
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Automatic
UL
UL Listed And CSA Certified
Voltage
208-230/460
Width
10.5
Regal Beloit Leeson&Reg; 114626.00
UPC: 691720014134 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty Low Voltage, Special Features: Explosion Proof AC Motors, 0.33 hp, 208 to 230/460 VAC, 1.2 to 1.2/0.6 A, 60 Hz, 3 ph, 1725 rpm, 1 Speed, EPNV, 56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 1 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 11.97 in L x 7.77 in W x 6.85 in H
Features:
- Automatic overload protection
- Internal mounted capacitors
- Double shielded ball bearings
- Meets temperature code T3B
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty Low Voltage |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 11.97 in L x 7.77 in W x 6.85 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 1.2 to 1.2/0.6 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | EPNV |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.33 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 1 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Special Features | Explosion Proof AC Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | NEC 500 | NFPA 497M | UL Listed
1 Year
| Brand | Meltric |
| Model | 22-68043 & 22-6A013-1 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 444TSTDCD4011 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | SSUCP207-23 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/