We never sell your data to third parties
Leeson 116186.00 0.75 HP, 3450 RPM single-phase explosion proof motor with a 56J NEMA frame and Explosion Proof Fan Cooled (EPFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz. UL listed for Class I Groups C&D and Class II Groups F&G hazardous locations. Rolled steel frame, Class B insulation, ball bearings.
MODEL 116186.00
$759.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
10.6/5.3-5.3
Design code
N
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
66
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
EPFC
Frame
56J
Frame Length
6.81
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Hazardous Location
EXP PROOF CL I GR C&D CL II GR F&G T3C
Height
9.12
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
54
KVA code
M
KW
0.56
Length
16.12
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
71.9
RPM
3400 - 3600
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.44
Shaft type
J
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Automatic
UL
UL Listed And CSA Certified
Voltage
115/208-230
Width
10.25
Regal Beloit Leeson&Reg; 116186.00
UPC: 691720255995 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty Low Voltage, Application Type: Jet Pump (JM/JP) Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, Explosion Proof AC Motors, 0.75 hp, 115/208 to 230 VAC, 10.6/5.3 to 5.3 A, 60 Hz, 1 ph, 3450 rpm, 1 Speed, EPFC, 56J Frame, 0.63 in Dia x 2.44 in L Shaft, Fixed CW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 18 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 14.45 in L x 8.2 in W x 7.12 in H
Features:
- Automatic overload protection
- Internal mounted capacitors
- Double shielded ball bearings
- Meets temperature code T3B
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty Low Voltage |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 14.45 in L x 8.2 in W x 7.12 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 10.6/5.3 to 5.3 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | EPFC |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56J |
| Rotation | Fixed CW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 18 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 2.44 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Jet Pump (JM/JP) Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors, Explosion Proof AC Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | NEC 500 | NFPA 497M | UL Listed
1 Year
SKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreSKU: 2526411
Lesson electric motors
Good company had product in stock. Fast easy to order. Very fast shipping and was delivered as said.
Read moreSKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreSKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreSKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreSKU: 2526411
Lesson electric motors
Good company had product in stock. Fast easy to order. Very fast shipping and was delivered as said.
Read moreSKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreSKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/