We never sell your data to third parties
Leeson 116191.00 0.75 HP, 1725 RPM three-phase explosion proof motor with a 56C NEMA frame and Explosion Proof Fan Cooled (EPFC) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.00 service factor. UL listed for hazardous locations Class I Division I Groups C and D and Class II Groups F and G. Rolled steel frame, Class F insulation.
MODEL 116191.00
$933.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
2.9-3.0/1.5
Design code
B
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
75.5
Electrical type
Squirrel Cage Inverter Rated
Enclosure
EPFC
Frame
56C
Frame Length
6.31
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Hazardous Location
DIV 1 EXP PROOF CL I GR CD CL II GR FG T3C
Height
8.12
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
54
KVA code
L
KW
0.56
Length
16.38
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
66.3
Resistance main
23.2
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Line Or Inverter
Thermal protection
Thermostat
UL
UL Listed And CSA Certified
Voltage
208-230/460
Width
10.5
Regal Beloit Leeson&Reg; 116191.00
UPC: 691720262078 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty Low Voltage, Special Features: Explosion Proof AC Motors, 0.75 hp, 208 to 230/460 VAC, 2.6 to 3/1.5 A, 60 Hz, 3 ph, 1725 rpm, 1 Speed, EPFC, 56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 2.28 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.44 in L x 8.2 in W x 7.35 in H
Features:
- Automatic overload protection
- Internal mounted capacitors
- Double shielded ball bearings
- Meets temperature code T3B
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty Low Voltage |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.44 in L x 8.2 in W x 7.35 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 2.6 to 3/1.5 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | EPFC |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 2.28 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Explosion Proof AC Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
NEC 500 | NFPA 497M
Warranty:
1 Year
SKU: 2526003
Purchase
Excellent, fast service, very impressed. Will definitely buy from them again!!!
Read moreSKU: 226547
Lm24802 5 hp electric motor
Excellent Motor , Heavy duty , Reasonably Priced. Fast Delivery . Highly Recommended .
Read moreSKU: 2526411
Lesson electric motors
Good company had product in stock. Fast easy to order. Very fast shipping and was delivered as said.
Read moreSKU: 726525
Boat lift motors
MRO had the right products at a good price and fast delivery. Easy to do business with them.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | E618B |
| Brand | Boston Gear |
| Model | X247A-6A-13-9 |
SKU: 2526003
Purchase
Excellent, fast service, very impressed. Will definitely buy from them again!!!
Read moreSKU: 226547
Lm24802 5 hp electric motor
Excellent Motor , Heavy duty , Reasonably Priced. Fast Delivery . Highly Recommended .
Read moreSKU: 2526411
Lesson electric motors
Good company had product in stock. Fast easy to order. Very fast shipping and was delivered as said.
Read moreSKU: 726525
Boat lift motors
MRO had the right products at a good price and fast delivery. Easy to do business with them.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/