We never sell your data to third parties
Leeson 116343.00 0.33 HP, 1725 RPM single-phase washdown duty motor with 56HC NEMA frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with Class F insulation and ball bearings. Rolled steel frame designed for moisture-resistant washdown environments.
MODEL 116343.00
$1,097.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
5.4/2.7
Design code
L
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
72
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TENV
Frame
56HC
Frame Length
7.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
M
KW
0.25
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 116343.00
UPC: 691720307403 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Special Features: Capacitor Start Motors, Washdown Duty Motors, 0.33 hp, 115/208 to 230 VAC, 5.4/3 to 2.7 A, 60 Hz, 1 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV), 56HC Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 16 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.2 in L x 6.5 in W x 6.79 in H
Features:
- All exterior components are 300 series stainless steel
- All sealing components are FKM for superior chemical resistance
- Full fact nameplate is laser etched on the motor frame
- End shields are O-ring sealed to the frame
- Double lip shaft seals on both ends of TEFC motors
- Removable hydrophobic breathers in opposite shaft end bell and conduit box equalize pressure without allowing moisture to enter
- Exterior fastener use minimized reducing the number of entry points for moisture
- Double sealed bearings are pre-lubricated with moisture resistant high temperature grease for long life
- Interior coatings applied to rotor and stator protect against corrosion and ease to clean construction
- New conduit box mounting system provides optimum sealing
- Ease to clean construction
- Windings are immersed and cured in polyester insulating varnish for extra moisture resistance
- Exclusive IRIS inverter duty insulation system provides extra protection and long life and especially in inverter-driven applications
- Single phase motors use solid state Sinpac switch, no mechanical switch contacts to corrode and fail
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.2 in L x 6.5 in W x 6.79 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 5.4/3 to 2.7 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56HC |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.33 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 16 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Capacitor Start Motors, Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC 769 | CSA LR33543 | UL E57948
1 Year
SKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreSKU: 726031
Great service, both pricing & delivery
I order from MRO Supply quite often. Very happy with the company
Read more| Brand | Union Butterfield |
| Model | 15855/16X18H32FLNO2 |
SKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreSKU: 726031
Great service, both pricing & delivery
I order from MRO Supply quite often. Very happy with the company
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/