We never sell your data to third parties
Leeson 116468.00 0.75 HP, 1725 RPM three-phase washdown duty motor with a 56C NEMA frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. Designed for washdown environments requiring corrosion resistance.
MODEL 116468.00
$1,326.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
2.5/1.3
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
80
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TENV
Frame
56C
Frame Length
6
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
L
KW
0.56
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
70
Resistance main
23.28
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 116468.00
UPC: 691720811009 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Brake Motors, Special Features: Washdown Duty Motors, 0.75 hp, 208 to 230/460 VAC, 2.7 to 2.5/1.25 A, 60 Hz, 3 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV), 56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 27 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 15 in L
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
- Full fact nameplate is laser etched on the motor frame
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 15 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 2.7 to 2.5/1.25 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 27 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Brake Motors |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
Warranty:
3 Years
SKU: 2526415
Thanks
The motor was sent in record time and is now on the compressor and working great Thank You
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreBrand
Baldor
Model
CEWDBM3542
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 182TTDBD7411 |
SKU: 2526415
Thanks
The motor was sent in record time and is now on the compressor and working great Thank You
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/